• O nama
  • Polisa privatnosti
  • FAQ
  • Kontakt
Logo
Navigation
  • A
  • B
  • C
  • Č
  • Ć
  • D
  • Đ
  • Dž
  • E
  • F
  • G
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • Lj
  • M
  • N
  • Nj
  • O
  • P
  • R
  • S
  • Š
  • T
  • U
  • V
  • Z
  • Ž

Džon Tolkin (J.R.R. Tolkien)

Književnik, filolog, profesor (1892. - 1973.)
Biografija ažurirana: 26.01.2019.
Dž Književnost
Na fotografiji je prikazan književnik, filolog, profesor: Džon Tolkin (J.R.R. Tolkien) Foto: Javno vlasništvo.

Džon Tolkin (John Ronald Reuel Tolkien) je engleski pisac, filolog i univerzitetski profesor. Njegova najpoznatija dela su trilogija „Gospodar prstenova“ („The Lord of the Rings”), „Hobit“ (“Hobbit”) i “Silmarilion” („Silmarillion“). Rođen je 3. januara 1892. godine u Bloemfonteinu u Južnoj Africi (Bloemfontein, South Africa), a preminuo 2. septembra 1973. u Bornmutu (Bournemouth) u Engleskoj.

Za njega mnogi kažu da je  „otac moderne literature fantazije“. Iako su se mnogi pre njega bavili ovim žanrom, uspeh Tolkinovih dela doveo je do velike popularizacije fantazije u književnosti, a on je stekao internacionalnu slavu.

Takođe, bio je i vodeći pisac akademske književne kritike. Napisao je veliki broj kratkih priča, a neke od njih su  “Mr. Bliss”, “Roverandom” , “Leaf by Niggle”, “The Adventures of Tom Bombadil”, “ On Fairy-Stories”, “Smith of Wootton Major”,  “Farmer Giles of Ham”…

Detinjstvo na afričkom i engleskom tlu

Njegov otac zvao se Arthur Reuel Tolkien (Arthur Reuel Tolkien), a majka Mabel Safild Tolkien (Mabel Suffield Tolkien). Imao je mlađeg brata koji se zvao Hilari Artur Tolkien (Hilary Arthur Tolkien).

Otac Artur bavio se bankarstvom, a s obzirom da mu posao u Engleskoj nije išao najbolje, preselio je u Južnu Afriku, kada se oženio sa Mabel. Tako su njihova deca prve godine života provela na afričkom tlu. Mabel se život u Južnoj Africi nije dopadao, te je čeznula da se porodica vrati u Englesku. Bila je veoma srećna kada je sa sinovima krenula u posetu porodici u Englesku. Bilo je to 1895. godine.

Tako je J.R.R. Tolkien konačno upoznao i svoju porodicu u Engleskoj, ali je upoznao i njihov način života. Srećne dane porodice na okupu pokvarile su ružne vesti iz Južne Afrike. Artur, koji je često bio bolestan, razbolio se od reumatske groznice. Umro je 1896. godine. Zbog toga je Mabel sa svoja dva sina ostala u Engleskoj.

Interesovanje za jezik

Posle Arturove smrti njegova žena i deca su teško živeli. Mabel nije želela da opterećuje svoju porodicu te da i dalje žive sa njima, već je iznajmila jednu trošnu kuću u selu. Tu je sama učila svoje sinove Ronalda i Hilarija, s obzirom da je Mabel znala francuski, nemački i latinski jezik, a imala je znanje i iz slikarstva te je svirala klavir. Obrazovala je svoju decu i prenosila im znanje koje je ona  stekla.

J.R.R. je tada zavolio jezik, pisanje, i to mu je išlo od ruke. Volio je i crtanje, dok ga muzika i sviranje klavira nisu zanimali. To je učio njegov brat.  Veoma rano je naučio da čita i piše.

Čitao je knjige koje mu je davala majka, a najviše je volio one koje u sebi imaju dozu “fantazije”, mitskih i legendarnih priča. Ostale knjige nisu mu bile zanimljive, te se dosađivao kada bi ih čitao.

Školovanje u katoličkoj školi  i gubitak majke

Kada je Mabel sa svojom sestrom Mej (May) prešla u katoličku veru, porodica je to teško prihvatila. Mej su zabranili da komunicira sa svojom sestrom, a Mabel su odbacili i ukinuli joj skromnu novčanu pomoć koju je primala. To je pogodilo i J.R.R.-a i Hilarija jer su sada živeli još teže nego ranije.

Nije bilo dovoljno novca ni kada je J.R.R. trebao krenuti u školu. S obzirom da se škola nalazila u gradu, a oni su živeli u selu, trebalo je pored svih drugih obaveza plaćati i kartu za prevoz do grada. Sve prilike su bile takve da je jedino rešenje bilo da Mabel sa sinovima preseli u grad, ali to bi značilo i da dečaci više ne bi uživali u prirodnim lepotama, livadama i šumama, već bi morali da žive u gradskoj bučnoj i užurbanoj sredini. Tako je i bilo, ubrzo su našli krov nad glavom u središtu grada.

Dečaci su se brzo prilagodili, a kasnije im se svidio život u gradskoj vrevi, posebno Ronaldu. On je išao u katoličku školu “King Edward”, a kasnije ga je majka prebacila u drugu školu, u “Svetog Filipa”, jer je bila jeftinija, a mogla je ponuditi kvalitetno katoličko obrazovanje za njene sinove.

Ronald je bio najbolji u svojoj školi 1903. godine, pa je dobio stipendiju za školovanje u školi “King Edward” koja je imala bolje usove i viši standard obrazovanja. Počeo je da uči i grčki, čitao je Šekspira, a srednjovekovni engleski jezik ga je oduševljavao.

Godinu dana posle, njegova majka se razbolila. Iz bolnice sa dijagnozom dijabetesa otišla je katoličko crkveno oporavilište na selu. Pomagao joj je otac Francis. Međutim, Mabel se nije oporavila. Umrla je 14.  novemba 1904. godine. Ronald i Hilariji postali su siročad.  Ronald je tada imao samo 12 godina i bio je očajan zbog smrti majke.

Od tada im je otac Francis postao “i otac i majka”. Pažljivo je birao gde će smesti dečake, s obzirom da je njihova porodica s majčine strane bila protivnik katoličke vere. Privremeno su bili kod jedne rođake, a kad je otac Francis uvidio da dečaci tu nisu srećni pronašao im je novi smeštaj.

Ronald je i dalje bio najbolji u školi, oduševljavao se knjigama sa staronordijskim pričama, igrao je ragbi, stekao nova prijateljstva. Najbolji prijatelj u razredu mu je bio Kristofer Visemen (Chrispother Wiseman) sa kojim je mnogo razgovarao o religiji.

Braća Tolkien živela su u privatnom smeštaju, sa vlasnicima stana, kao i sa jednom devojkom bez roditelja. Reč je o Edit Brat (Edith Bratt) u koju se Ronald zaljubio, iako je bila tri godine starija od njega, a kasnije ju je i oženio uprkos brojnim preprekama.

Nastavak školovanja

Ronald je dobio stipendiju za Oksford (Oxford) i uspisao se na fakultet. Veoma se zainteresovao za germansku književnost i komparativnu filologiju. Reči su opet bile njegovo glavno oružje. Delovao je i u klubu koji je osnovao još pre upisivanja na Oksford, a reč je o klubu koji je poznat kao T.C.B.S..

Vreme  provedeno na fakultetu brzo je prolazilo, a Ronald je upoznao mnogo profesora i ljudi kojima se divio i od kojih je crpio znanje. Posljednji ispit iz engleske književnosti položio je 1915. godine i završio je fakultet uz najviša priznanja koje jedan student može dobiti.

Inače, 1914. godine približavao se Prvi svetski rat, pa je Ronald zajedno sa drugim kolegama već na fakultetu, vežbao za vojsku. Zato je po završetku fakulteta odmah krenuo na ratište. Tu je u slobodno vreme učio taktitke signaliziranja. Obolio je od rovovske groznice. S obzirom da se bolest uznapredovala, prebačen je u bolnicu u Englesku. Ozdravio je, a kada se rat završio sa Edit je preselio na Oxford.

Od 1924. godine radio je kao profesor engleskog jezika na univerzitetima. Uskoro je postao jedan od najboljih svetskih lingvista, ali je internacionalnu slavu i popularnost stekao pišući književna dela.

“Hobit”

Dok je pregledao studentske radove, J.R.R. Tolkien je na jednom praznom listu papira napisao “u rupi u zemlji živeo je hobit” (“in a hole in the ground there lived a hobbit”). Bila je to prva rečenica njegove knjige “Hobit” (“The Hobbit”).

“Hobit” je ugledao svetlo dana 1937. godine. U početku, Tolkien ga je zamislio kao priču za decu. Međutim, njegovog “Hobita” zavoleli su i odrasli. Ova fantazija prvi je objavljeni roman J.R.R. Tolkiena.

Rukopis za “Hobita” videla je jedna bivša Tolkienova studentica. Svideo joj se i pokazala ga je jednoj izdavačkoj kući koja ga je na kraju i objavila.

Priča romana prati  dešavanja glavnog junaka Hobita, Bilba Baginsa (Bilbo Baggins) i njegove družine. S obzirom na veliku popularnost ovog dela, koju niko, pa ni sam j.R.R. Tolkien, nije očekivao, izdavači su tražili nastavak. Taj nastavak danas svi dobro znaju pod nazivom “Gospodar prstenova”.

“Gospodar prstenova”

“Gospodar prstenova” (The Lord of the Rings”) najpoznatije je delo J.R.R. Tolkiena. Knjiga je pisana u nekoliko faza, a nastajala je 12 godina zbog njegovog perfekcionizma, ali i obaveza kao profesora. Veći dio knjige Tolkien je napisao u toku Drugog svetskog rata. Reč je o fantaziji, nastavku priče o “Hobitima”, koja je objavljena u tri dela, iako je Tolkien želio da sve bude objavljeno kao jedna knjiga.

Međutim, visoki troškovi štampanja, obimnost njegovog dela, ali i nedostatak papira, bili su ubedljivi argument izdavača da “Gospodara prstenova” razloži u tri celine. Zbog toga danas imamo ovu triologiju.

J.R.R. Tolkien radnju triologije smestio je u Treće doba Međuzemlja, po njegovom izmišljenom računanju vremena. U Međuzemlju žive ljudi, hobiti, vilenjaci, patuljci… Njegovi junaci i likovi su stvarna i izmišljena bića koja prate priču o prstenu moći. Naime, prsten moći je stvorio Sauron, gospodar tame, a kasnije počinje rat za prsten.

Smatra se da je “Gospodar prstenova” imao veliki uticaj na razvoj modernog žanra fantazije. Triologija je objavljena 1954. i 1955. godine pod nazivima “Prstenova družina”, “Dve kule” i “Povratak kralja”.

“Silmarilion”

Ovaj roman objavljen je posle smrti J.R.R. Tolkiena. Njegov sin Kristofer prikupio je material i uz pomoć jednog pisca priredio te objavio ovu knjigu.

Knjiga govori o istoriji ratova, koje su proterani vilenjaci vodili sa neprijateljima na severozapadu Međuzemlja. Završava se katastrofom i nestankom starog sveta. Ona prati dešavanja od stvaranja Arde do Gospodara prestenova. Priča govori o tri dragulja koje je stvorio najdarovitiji vilenjak.

Jedan od najvažnijih likova u ovoj knjizi je Lutin (Luthien). Inspiraciju za ovaj lik J.R.R. je pronašao u svoj supruzi Edit. Lutin je lepa vila.

Još 1925. godine Tolkien je počeo pisati prve tekstove koji su objavljeni u ovom delu. Iako je tada pokušao da ih objavi, izdavači su ga odbili jer su, po njihovom mišljenju, bili previše “keltski”.

Međutim, Silmarilion je Tolkin smatrao svojim najvažnijim delom, pa mu je bilo veoma žao što je naišao na takvu reakciju izdavača. Dvadesetpet godina kasnije, 1950-te, ponovo je počeo raditi na ovom delu. Međutim, nije ga uspio završiti pre smrti.

Zbog toga je njegov sin uz izmene i dopune, te prerađivanje napisanog materijala, napravio i objavio “Silmarilion” kakav publika danas poznaje. Objavljen je 1977. i 1979. godine, te 1983. i 2001. godine.

“Silmarilion” se sastoji iz pet delova i to “Pev Ainura” (Ainulindale), “O Valarima” (“Valaquenta”), “Istorija Silmarila”  (“Quenta Silmarillion”), “Propast Numenora” (“Akallabêth”) i “O prstenovima moći i Trećem dobu”.

Kult J.R.R. Tolkiena

O tome koliko je popularan J.R.R. Tolkien govori i činjenica da postoji mnogo klubova koji se bave njegovim likom i delom, ali i to da su po njemu ili njegovim likovima iz romana, nazvane mnoge stvari širom sveta.

Zanimljivo, da asteroidi koji su otkriveni posle njegove smrti nose naziv Bilbo Bagins i Tolkien. Takođe, po Tolkienovim likovima nazvane su i planine u Engleskoj, Kolumbiji i Kanadi. Veliki  broj naziva ulica, parkova, pešačkih staza nose ime po njemu i njegovim likovima, ali i izmišljenim mestima.

Filmske adaptacije Tolkienovih dela

Od 2001. do 2003. godine, New Line Cinema je objavio  “Gospodara prstenova” kao filmsku trilogiju. Filmovi su snimljeni na Novom Zelandu. Režiju potpisuje  Peter Jackson. Trilogija je bila izuzetno uspešna, postigla je veliki komercijalni uspeh i osvojila je brojne Oskare.

Od 2012. do 2014. godine, Warner Bros i New Line Cinema objavili su “The Hobbit”, seriju tri filma zasnovane na “Hobitu”, a Peter Jackson je izvršni producent, režiser i ko-pisac.
Privatni život

J.R.R. Tolkien oženio je Edit Bart (Edith Bartt). Uprkos brojnim preprekama par se venčao 22. marta 1915. godine. Imali su četvoro dece.

Najstariji sin zvao se Džon Francis Reuel Tolkien (John Francis Reuel Tolkien) i rođen je 17. novembra 1917. godine. Drugo dete dobili su 22. oktobra 1920. godine. Reč je o sinu Majklu Hilariju Reuelu Tolkienu (Michael Hilary Reuel Tolkien). Treći sin rođen je 21. novembra 1924. godine i zove se Kristofer Džon Reuel Tolkien (Christopher John Reuel Tolkien). Četvrto dete, jedina devojčica u porodici Tolkien, je Priscilija Meri En Reuel Tolkien (Priscilla Mary Anne Reuel Tolkien), rođena je 18. juna 1929. godine. J.R.R. Tolkien je bio brižan i dobar otac.

J.R.R. i Edit upoznali su se kao komšije, podstanari, još dok je J.R.R. pohađao srednju školu. Edit je bila tri godine starija od njega. Družili su se i zavoleli. Međutim, kada je za ovu ljubav saznao njegov otac Francis, rekao je J.R.R. da mora prekinuti tu vezu dok ne napuni 21 godinu. Par se video još nekoliko puta od tada, iako je JR.R. poštovao reči oca Francisa.

Kada je napunio 21. godinu odmah je pisao Edit koja mu je odgovorila da je već zaručena za drugoga. J.R.R. je tada studirao na Oksfordu. Odmah je došao da vidi Edit i ona je raskinula zaruke. Svoj blagoslov dao im je i otac Francis, te se par zaručio.

Edit je umrla 29. novembra 1971. godine, u 82-oj godini života, a J.R.R. Tolkiena je to jako pogodilo.

J.R.R. Tolkien je umro 2. septembra 1973. godine, dve godine posle smrti voljene Edit.

Oznake: biografijadžon tolkinengleskafilologgospodar prstenovahobitjohn tolkienknjiževnikpisacvelika britanija

Uslovi kopiranja biografije

Sadržaj ovog članka je vlasništvo sajta Biografija.Org. Preuzimanje teksta je uslovljeno Creative Commons 2.5 licencom. Svako kopiranje i korištenje materijala bez navoda autora i linka ka izvoru smatra se kršenjem autorskih prava i podleže zakonskim sankcijama. Fotografije korištene u biografijama su vlasništvo trećih lica nad kojim portal Biografije poznatih nema autorska prava.

Kratke informacije o: Džon Tolkin (J.R.R. Tolkien)

  • Datum rođenja: 3. januar 1892.
  • Mesto rođenja: Bloemfontein, Južna Afrika
  • Datum smrti: 2. septembar 1973.
  • Mesto smrti: Bournemouth, Engleska
  • Država: Velika Britanija
  • Zanimanje: Književnik, filolog, profesor
  • Žanr: Fantazija, prevodi, kritike
  • Supruga: Edith Bratt
  • Religija: Rimokatolik

Advertisement

Ličnosti po kategorijama

  • Nauka
    • Istorija
    • Filozofija
  • Tehnologija
  • Umetnost
    • Književnost
    • Slikarstvo
    • Muzika
    • Film
    • Moda
  • Mediji
    • Televizija
    • Novinarstvo
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Tenis
    • Rukomet
    • Skijanje
    • Atletika
    • MMA
    • Vaterpolo
    • Boks
  • Politika
  • Biznis
  • Internet
    • YouTube
  • Novinarstvo
  • Religija
    • Pravoslavlje

Advertising

© 2021. Sva prava zadržana - Biografija.org.