Nikša Sviličić

Kratke informacije

Ime i prezime Nikša Sviličić
Datum rođenja 13. novembar 1970.
Mesto rođenja Osijek
Država Hrvatska
Prebivalište Zagreb
Zanimanje Komunikolog, režiser, profesor

Biografija

Nikša Sviličić je hrvatski komunikolog, naučnik, univerzitetski profesor, filmski režiser, nosilac tri doktorata i muzičar multi-instrumentalista. Rođen je 13. novembra 1970. godine u Osijeku. Živi i radi u Zagrebu.

Završio je dve osnovne škole, dve srednje škole – farmaceutsku i muzičku, tri fakulteta – Akademiju dramskih umetnosti, Fakultet političkih nauka i Filozofski fakultet. Ima tri doktorata, a predavao je na prestižnom Univerzitetu Harvard, te ga s punim pravom hrvatski mediji nazivaju „najobrazovanijim Hrvatom“.

Detinjstvo i obrazovanje

Nikša Sviličić je rođen 1970. godine u Osijeku, ali je već u ranom detinjstvu s roditeljima preselio u Split gde je završio srednju medicinsku školu, smer farmaceutski tehničar i srednju muzičku školu smer gitara i violina u klasi profesora Aristida Martinisa. U periodu od 1991. do 1995. godine je kao redovan student u Zagrebu istovremeno pohađao filmsku i TV režiju na Akademiji dramskih umetnosti, komunikologiju i novinarstvo na Fakultetu političkih nauka, te muzeologiju na Filozofskom fakultetu. Sva tri fakulteta završio je u roku.

Godine 1994. dobio je Rektorovu nagradu, a godinu dana kasnije Nagradu društva naučnika. 1999. godine je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu odbranio magistarski rad na temu „Multimedijalni računarski informacioni sistem i hrvatski online mediji“. Godine 2006. je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu odbranio doktorat na Odseku za muzeologiju s temom „Modeli i vrednovanje multimedijalne i hipermedijalne prezentacije virtuelnih muzeja u Hrvatskoj“. Mentor mu je bila profesorka doktorka Žarka Vujić. Osam godina kasnije je odbranio i drugi doktorat na Odseku za komparativnu književnost s temom „Kauzalitet antropoloških aspekata strukture filmskog izraza u paradigmi novog hrvatskog igranog filma od 1991. do 2012. godine“. Ovog puta mentor mu je bio profesor doktor Nikica Gilić. Godine 2017. je odbranio i treći doktorat pri Doktorskoj školi iz Komunikologije s temom „Komunikološki i antropološko-bihevioralni aspekti društvenih vrednosti kao prediktora samoprocene krivice na primeru osuđenika na smrt“. Mentor mu je bio profesor doktor Pero Maldini.

Stipendije i stručna usavršavanja

Godine 1995. Nikša Sviličić je dobio stipendiju istraživačkog programa CEEPUS na Univerzitetu u Beču. Tokom 2001. godine je kao dobitnik UNESKO stipendije boravio u Končan Sitiju i Seulu na Južnokorejskom tehnološkom univerzitetu, te na katedri za računarske i multimedijalne sisteme predavao predmet „Multimedijalno primenjena kreativnost“. Naredne dve godine je kao Fulbrajtov stipendista predavao na katedri Film i multimedija na američkom Univerzitetu u Ohaju, te kao stipendista istraživač i gostujući predavač boravio na brojnim univerzitetima i istraživačkim centrima u Hjustonu, Los Anđelesu, San Francisku, Bostonu, Njujorku i drugima. Takođe kao Fulbrajtov (Fulbright) stipendista održao je nekoliko predavanja u Sjedinjenim Američkim državama i to iz područja razvoja informacione tehnologije i primenjene informacione tehnologije u filmu, te sinergije multimedije i hipermedijalnosti sa konvencionalnim medijima.

Radno iskustvo

U periodu od 1997. do 1999. godine Nikša Sviličić je sarađivao na projektu profesora doktora Pavla Novosela „Hrvatska demokratija i njeni mediji“ na Fakultetu političkih nauka u Zagrebu. Od 2000. do 2001. godine sarađivao je na projektu „Formalizacija i normizacija procene sigurnosti informacionog sistema“ sa profesorom doktorom Željkom Hutinskim na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu.

Nakon toga je naredne dve godine radio kao umetnički direktor u firmama „Orlando film“ i „Publico“. Od 2003. godine je suvlasnik i programski direktor licencirane poslovne škole „Proactiva“, koja je po međunarodnim sertifikatima jedna od najboljih privatnih poslovnih škola u Hrvatskoj.

Na nekoliko visokih škola u zemlji i inostranstvu držao je brojna predavanja iz područja društvenih nauka i raznim poljima informacionih nauka. U periodu od 2006. do 2009. godine radio je na Tehničkom fakultetu u Zagrebu, a u međuvremenu je 2008. godine postao suvlasnik i kreativni direktor marketinške agencije „Publico“. Od 2009. do 2010. godine bio je direktor Hrvatskog audiovizuelnog centra. Od 2011. godine radi pri Institutu za antropologiju u Zagrebu, a u periodu od 2014. do 2016. godine bio je član Upravnog odbora Instituta. Od 2017. godine je zaposlen na Univerzitetu Sjever u Koprivnici.

Akademska karijera

Od 2016. godine je kao viši naučni saradnik i docent na Studiju novinarstva pri Univerzitetu Sjever. Predaje na predmetima „Uvod u medije“, „Medijska publika“ i „Javno mnjenje“. Na Studiju novinarstva pri Fakultetu političkih nauka u Zagrebu predavao je predmet „Konvergencija medija“. Od 2002. godine kao profesor visoke škole na Tehničkom fakultetu u Zagrebu predaje predmete „Komunikacijski aspekti i integracija medija“, „Menadžerske komunikacije“ „Multimedijska komunikacija“, „Multimedija“, „Multimedijski marketing“ i „Integracija medija“. Kao profesor visoke škole na Univerzitetu VERN od 2009. godine predaje predmet „Odnosi s medijima“, a od 2010. godine i predmet „Multimedijski sistemi“. Na Prvoj visokoj školi za komunikacijski menadžment Edvard Bernajs (Edward Bernays) od 2014. godine predaje predmet „Multimedija“. Mentor je pri izradi 47 diplomskih radova na brojnim fakultetima u Hrvatskoj i inostranstvu.

Naučni radovi

Nikša Sviličić se bavi naučnim radom iz oblasti komunikologije, informatologije i antropologije. Njegovi radovi citirani su u brojnim naučnim časopisima i knjigama, a on sam je među učesnicima i organizatorima više od 20 domaćih i međunarodnih naučnih skupova i konferencija. Njegova izlaganja na tim skupovima su uvrštena u brojne zbornike naučnih radova.

Nagrade i priznanja

Nikša Sviličić je dobitnik nekoliko nagrada i priznanja u Hrvatskoj i inostranstvu. Među njima se izdvajaju:

  • 1996. Nagrada „Franz MC Pherson“ za najbolju internacionalnu kampanju – projekat „Canopus NLE“, premijerno predstavljen na CFSS-u u Beču
  • 1997. Nagrada „Big Bell“ za najinovativniji pristup kampanji za „TIM International“
  • 1998. Nagrada Društva univerzitetskih profesora za naučni rad baziran na istraživanju „Hrvatsko novinarstvo i Internet“
  • 1998. Zlatno zvono na Festivalu tržišnih komunikacija za plakat i video-spot sa konceptom „Bramac – Jednom zauvijek“
  • 1999. Posebno priznaje za najuspešniji pristup Telemarketing kampanji na konferenciji „International media studio approach“ u Amsterdamu
  • 2000. Godišnja nagrada „Canopus“ („Canopus Award“) za najbolji multimedijalni NLE projekat u Tokiju
  • 2001. Međunarodno JT priznanje (JT Award) za izuzetan doprinos održavanju korporativnih komunikacijskih procesa („The best in maintaining corporative communication processes“) u Osaki
  • 2009. Muzička nagrada „Porin“ za hit godine
  • 2017. Nagrada za najbolje stihove festivala na Splitskom festivalu (kantautorska kompozicija „Jube moja“)

Muzika i film

Nikša Sviličić je 18. jula 2009. godine premijerno predstavio film „Vjerujem u anđele“. Reč je o romantičnoj komediji u kojoj glume Vedran Mlikota, Dolores Lambaša, Aljoša Vučković i drugi. U ulozi režisera, producenta i scenariste našao se sam Sviličić, a film je osvojio nagrade publike na festivalima u Puli, Madeiri, Frajburgu, Leskovcu, Nišu i Ivanovu.

U periodu od 1993. do 2001. godine je kao multiinstrumentalni muzičar sarađivao sa brojnim svetski poznatim muzičarima na koncertnim turnejama. Njegova kompozicija „Vjerujem u anđele“ koju je otpevao hrvatski muzičar Oliver Dragojević je 2011. godine dobila muzičku nagradu „Porin“ u kategoriji „hit godine za film i pozorište“. Godine 2013. „Aquarius records“ je objavio album „U sobi izgubljenih koraka“. Sve kompozicije je napisao i odsvirao Sviličić, koji je bio zadužen i za produkciju albuma. Na Festivalu zabavne muzike Split 2017. osvojio je nagradu za najbolje stihove za kantautorsku pesmu „Jube moja“.

O njegovoj svestranosti govori i činjenica, da osim što svira mnoštvo instrumenata, odlično poznaje i elektroakustične gitare i „looper“ tehnologiju. Sviličić je i licencirani pilot A kategorije za bespilotne letelice (Non Pilot Aircrafts), te za video-snimanje iz vazduha.

Bibliografija

  • 2010. Antropološka paradigma komunikacijskih aspekata prikazivanja, percepcije i vrednovanja muzejskih online sadržaja
  • 2016. Programiranje igranog filma 1 i 2
  • 2016. Interpersonalna komunikacija
  • 2018. Druga strana slutnje