Dušan Vasiljev

Kratke informacije

Ime i prezime Dušan Vasiljev
Datum rođenja 19. jul 1900.
Mesto rođenja Velika Kikinda
Datum smrti 27. mart 1924.
Mesto smrti Velika Kikinda
Država Srbija
Zanimanje Književnik

Biografija

Dušan Vasiljev je bio srpski pesnik, romansijer i dramski pisac. Rođen je u Velikoj Kikindi 19. jula 1900. godine, gde je i umro 27. marta 1924. godine. Svrstava se u red najznačajnijih srpskih ekspresionista.

Iako je živeo jako kratko, svega 24 godine, postao je jedan od najistaknutijih srpskih modernih pesnika. Napisao je oko 300 pesama, 20 romana i četiri drame.

Lični život

Dušan Vasiljev je rođen u Velikoj Kikindi, tada delu Austrougarskog carstva, sada Srbija. Majka mu se zvala Rakila, a otac Kosta. Imao je dve sestre, Jelenu i Aleksandru, kao i brata Spasoja.

Kada je Dušan imao četiri godine umrla mu je majka. Nakon majčine smrti, njegov otac se ponovo oženio. U ovom braku rodilo se još petoro dece, od kojih je troje umrlo na porodu.

Vasiljev je završio osnovnu školu u svom rodnom gradu Kikindi, a srednju je pohađao u Temišvaru, gde se preselio zajedno sa porodicom, 1911. godine.

Kada je počeo Prvi svetski rat njegov otac je mobilisan i tada je Dušan morao da preuzme svu brigu za braću i sestre. Za to vreme je pohađao učiteljsku školu i radio kao pisar.

Godine 1917. se pridružio vojsci, a sledeće godine je mobilisan. Iz rata se vratio kući sav iscrpljen i lošeg zdravstvenog stanja. Mučio se sa bronhitisom. Kada se odmorio i prezdravio, otišao je u Temišvar, gde je nastavio da radi za srpsku vojsku kao tumač i pisar.

Osnivač je književne grupe „Kolo mladih Srba“ i časopisa „Sloga“.

Nakon što je srpska vojska napustila Temišvar, Vasiljev se preselio u Beograd. Na Univerzitetu u Beogradu je upisao Filozofski fakultet. Ostvarivao je saradnju sa raznim književnim časopisima, uključujući „Slogu“ i „Dan“.

Studije je napustio, ali je završio kurs pedagogije i od 1920. godine radio kao učitelj u Rumuniji. Te iste godine se venčao sa Milojkom Maletić.

Godine 1921. ponovo je pozvan u vojsku u Kratovo. Međutim, zbog lošeg zdravstvenog stanja iste godine vratio se kući.

Bolovao je od zapaljenja plućne maramice i bronhijalnog katara. Jedno vreme se odmarao, čitao i pisao, a sve trudeći se da ozdravi, ali stanje mu se samo pogoršavalo.

Vasiljev je bio jedna od najtragičnijih ličnosti u srpskoj književnosti. Detinjstvo je proveo u ratnim okolnostima, a na kraju rata bio je prisilno mobilisani austrougarski vojnik na frontu u Italiji.

Mladost mu je uništena u blatnim i hladnim rovovima, gde je svakodnevno gledao ljudska stradanja. Posle rata se razboleo, nervi i čitav njegov organizam bili su nepopravljivo razoreni.

Veliki trud je ulagao u postizanju što boljih školskih kvalifikacija, kao i mesta u društvu i porodičnom okruženju. Pored toga, još je stigao da napiše veliki broj pesama i novela, dramskih tekstova, ali u borbi sa tuberkulozom nije odneo pobedu.

Teška sudbina, pod stalnom senkom smrti bila je priča njegovog života: u ratu je bio svedok tuđih smrti, a u miru očekivao svoju. Sve njegove rane, telesne i duševne, izlivale su se kao bolni krik u njegovoj poeziji.

Veliko prokletstvo i žrtva stvorili su njegov lični revolt, tugu i ogorčenje. Prazninu koja je nastala u njegovom životu ničim nije mogao popuniti, osim svojim delima kao svojevrsnim oduškom za bol i spoznaju onoga što je izgubio ili što nije imao.

I za poeziju mu je ponestajalo vremena. Zapravo, bila je to trka i surova borba sa vremenom da sebe i svoje emocije spasi od zaborava.

Lečenje je pokušao i u Zagrebu, ali bezuspešno. Umro je u svom rodnom mestu u 24. godini. Sahranjen je u blizini Manastira Svete Trojice na Melinom groblju.

Književna nagrada „Dušan Vasiljev“ dodeljuje se u znak poštovanja pisca Dušana Vasiljeva i sa ciljem promocije savremene srpske književnosti. Ova nagrada osnovana je 1997. godine,  odlukom Kulturno-prosvetne zajednice Kikinde.

Književni rad

Dušanova mračna i paradoksalna poezija proizašla je iz posebnog razumevanja ljudskog stanja, ali i iz tragičnog iskustva tokom Prvog svetskog rata i njegovih posledica.

Isto tako, inspiraciju za pisanje pronalazio je u Kikindi i Temišvaru, gradovima u kojima je odrastao i obrazovao se, kao i tadašnjoj društvenoj pozadini. Vasiljev je najviše čitao Crnjanskog i Vinavera.

Za vreme i nakon Prvog svetskog rata, mnogi su umetnici usvojili ekstremističke stavove. Apokaliptične i dramatske vizije, negiranje stvarnosti, gubitak poverenja u bližnje, skepticizam prema znanju, širenje tehnologije i industrije, potraga za novim svetovima i novim vrednostima, doprinosile su složenosti novonastale situacije.

Lirika Dušana Vasiljeva izrazito je obojena defetizmom.

Rat i uzaludnost ratnih stradanja, razočarenje, beda, rušenje ideala, česti su motivi u pesmama. Pesme su mu snažnog emotivnog naboja, očaja, razočarenja, nemoći i ljutog protesta. Najpoznatije njegove pesme su „Naraštaj“, „Plač Matere Čovekove“, „Pesma bune protiv boga“, „Bolnica“.

Vasiljev je književni ugled stekao pesmom „Čovek peva posle rata“. Pesmu je objavio u časopisu „Misao“ 1920. godine i za nju dobio brojne pozitivne kritike.

Pesmom je oslikao duhovno raspoloženje mladih ljudi koji su se, nakon pretrpljenog katastrofalnog rata, morali pomiriti sa strašnim iskustvima i pronaći način da se integrišu u stvarni život. Za njegove stihove vezuje se pesimizam, a on se često naziva „pesnik revolta“.

Pesma „Čovek peva posle rata“ inspirisana je pesnikovim ratnim i posleratnim iskustvom. Vasiljev je shvatio apsurd ratovanja i njegovog ličnog učešća u ratu za tuđe interese. Razočarenje je posle rata osetio uvidevši da je na socijalnom planu sve ostalo isto.

Izražavajući lični bes i zgražanje, napisao je pesmu intoniranu kao ispovest i protest. Ispovest je to o nadanjima i uzaludnim snovima, a protest protiv bludnog sveta. Za vreme ratnih strahota verovao je da će sve doći na svoje mesto kada ratu dođe kraj, da će početi novi život, pun nade u bolje sutra, ali je posleratna stvarnost, nažalost, bila lišena svežine i čistote.

Iz svega toga sledilo je veliko razočarenje koje je izrodilo bunt, bol i protest, osnovna osećanja koja su podstakla Vasiljeva za pisanje. Ova osećanja uslovila su kompoziciju i strukturu pesme „Čovek peva poslije rata“, kao i njenu vrstu strofe i stiha, rasporeda rime, ritma i tona.

Stvoren je potpuni sklad između spoljašnje i unutrašnje kompozicije u pesmi. Ovde je svaka strofa smisaona celina, koja se sastoji iz više manjih celina, poetskih slika, koje su u isto vreme i sintaksičko-intonacione celine.

„Plač matere čovekove“ je po temi, tonu, umetničkim slikama, a naročito po eksplicitno antireligioznom stavu, osobena Vasiljeva pesma. U pesmi se uočavaju pažljivo razvijajući emotivni nivoi.

Pesnik je vrlo uspešno stvorio prelaz između bola i pobune. Pobuna je nastala u trenutku žalosti, ona je opšta i sveobuhvatna, pobuna protiv religije, ali i žestoka pobuna protiv sveta i njegovog poretka.

Za vreme svog kratkog života nije uspeo u nameri da objavi svoju knjigu poezije. Književni opus Vasiljeva sastoji se od oko 300 pesama, 20 romana i četiri drame.

Sačuvane su njegove dve predstave koje su karakteristične po otkrivanju njegovog intimnog sveta i oblikovanje njegovog životnog iskustva kroz dramatični oblik. Teme njegovih predstava su problemi i dobre strane braka, vernost i nevera. Većina njegovih dela nalazi se u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu.

Bibliografija

Poezija

  • „Izabrane pesme“ – izabrao Živko Milićević, predgovor Velimir Živojinović („Srpska književna zadruga“, Beograd, 1932. godine)
  • „Pesme“ – priredio Živan Milisavac („Matica srpska“, Novi Sad, 1950. godine)
  • „Čovek peva posle rata“ – izabrao i priredio Stevan Raičković, predgovor „O čoveku Dušana Vasiljeva“ Radomir Konstantinović („Prosveta“, Beograd, 1968. godine)
  • „Izabrane pesme“ – izabrao Ljubomir Simović, Predgovor „Složenost poezije Dušana Vasiljeva“ Ljubomir Simović („Rad“, Beograd, 1975. godine)
  • „Čovek peva posle rata“ – izabrao Jovan Delić, predgovor „Gorko sećanje na pokolj“ Jovan Delić („Veselin Maleša“, Sarajevo, 1982. godine)
  • „Pesme“ – izbor, pogovor, literatura Jovan Zivlak („Kairos“, Sremski Karlovci, 2000. godine)

Proza

  • „Ispred praga“, pripovetke i drame – priredio dr Aleksandar Pejović, predgovor dr Aleksadar Pejović („Rad“, Beograd, 1986. godine)