Kratke informacije
Ime i prezime | Mihail Afanasjevič Bulgakov |
Datum rođenja | 15. maj 1891. |
Mesto rođenja | Kijev |
Datum smrti | 10. mart 1940. |
Mesto smrti | Moskva |
Država | Rusija |
Zanimanje | Književnik |
Biografija
Mihail Afanasjevič Bulgakov (rus. Михаил Афанасьевич Булгаков) je bio ruski pisac, dramaturg i pozorišni reditelj. Rođen je u Kijevu, 15. maja 1891. godine, a umro je u Moskvi, 10. marta 1940. godine. Napisao je veliki broj priča, pripovijetki, feljtona, pozorišnih komada, radio je dramatizacije, operna libreta i filmske scenarije.
Bulgakov je najpoznatiji po svom romanu „Majstor i Margarita“, koji se svrstava u red najpoznatijih književnih dijela 20. vijeka. Karijeru je započeo kao ljekar, ali se okrenuo pisanju kada je obolio od tifusa. Godina početka njegove književne karijere je 1919. kada je napisao kratku priču, tokom jedne noći dok je putovao vozom. Priču je odnijeo jednom izdavaču novina u gradu u kome je voz stao, a izdavač je priču objavio.
Roman „Bjela garda“, novele „Pseće srce“ i „Kobna jaja“, te zbirke pripovijetki „Đavolijada“ i „Bilješke mladog ljekara“, takođe spadaju u njegova važnija književna djela.
Djetinjstvo i mladost
Bulgakov je rođen 1891. godine u ruskom gradu Kijevu. Njegov otac se zvao Opanas Ivanovič Bulgakov. Po zanimanju je bio profesor u Kijevskoj duhovnoj akademiji. Njegova majka se zvala Varvara Mihajlovna. Bila je domaćica koja se brinula o njihovih sedmoro djece: Mihail, Vera, Nađa, Varvara, Mikola, Ivan i Olena.
Nakon završene osnovne škole, upisao je kijevsku Prvu gimnaziju, koju je pohađao do 1909. godine. Potom se upisao na medicinski fakultet Univerziteta u Kijevu. Studije je završio sa najboljim ocjenama.
Vjenčao se 1913. godine sa djevojkom imena Tatjana Lapa. Njihov brak su obilježili finansijski problemi. Njen otac im je redovno slao mjesečni novčani iznos od 50 rubalja, količina novca od koje su mogli da žive. Budući da Bulgakov nije pazio kako troši novac, brzo su ostajali bez njega.
Kada je počeo Prvi svjetski rat, višemjesečno je bio zaposlen kao ljekar. Pred kraj rata počeo je da koristi morfij za lične potrebe. Budući da je imao strah od bolesti nakon obavljene operacije, uzimao je morfij jer mu je pomagao u olakšanju alergijskih reakcija na lijek protiv difterije. Nakon određenog perioda, postao je ovisan o morfiju.
U Moskvi je proveo period od oktobra 1917. do jeseni 1918. godine. Boravio je kod ujaka Pokrovskog, istaknutog moskovskog ginekologa. Kada se vratio u rodni Kijev, radio je u privatnoj praksi kao venerolog. Tada je prestao sa uzimanjem morfija. Vojni ljekar u vojsci Ukrajinske narodne republike bio je tokom građanskog rata u Rusiji, 1919. godine. U isto vrijeme je radio u Crvenom krstu, a onda je premješten u Oružane snage Juga Rusije.
Godine 1919. objavio je svoju prvu knjigu, zbirku feljtona „Buduće perspektive“. Dvije drame koje je objavio iste godine, u pozorištu su postigle ogroman uspjeh. U teškoj materijalnoj situaciji počeo je raditi za novine.
Na prostoru Sjevernog Kavkaza borio se u Trećoj kozačkoj pukovniji. Redovno je u novinama objavljivao članke. Godine 1920. je obolio od Tifusa, tačno u vrijeme povlačenja Dobrovoljačke armije. Zbog bolesti je ostao u Vladikavkazu.
Zrele godine
Od septembra 1921. godine Bulgakov je živio u Moskvi. Sarađivao je kao feljtonist na mnogim moskovskim novinama i časopisima. U ovom periodu je mnoga svoja djela objavljivao u novinama. Osim toga, bavio se pisanjem reportaža i ogleda.
Budući kako mu je književna karijera tekla uzlaznom putanjom, postao je član Sveruskog saveza pisaca, od 1923. godine. Započeo je vezu sa Ljubov Jevrenjevnom Belozerskom, 1924. godine. Par se vjenčao naredne godine.
Njegova predstava „Dani Turbinovih“ je održana 1926. godine. Sa velikim oduševljenjem je prihvaćena od strane publike, mnogo se svidjela i Staljinu. U isto vrijeme, kritika je oštro reagovala na njegovo stvaralaštvo. Iste godine je održana još jedna njegova predstava „Zojkin Stan“, takođe sa jednakim uspjehom kao i prethodna.
Na Kavkaz je otputovao zajedno sa suprugom, 1928. godine. Te godine je u Moskvi održana njegova predstava „Grimizni otok“. Javile su mu se prve ideje oko pisanja njegovog slavnog romana „Majstor i Margarita“. Počinjao je i mnoge druge projekte.
Godine 1929. upustio se u ljubavnu vezu sa Jelenom Sergejevnom Šilovskom. Nakon tri godine postala je njegova supruga. Njegovo treće i posljednje vjenčanje održano je 1932. godine.
Neki njegovi pozorišni komadi dobili su zabrane izvođenja, kao što je „Zojkin stan“, „Beg“, „Dani Turbinovih“ i „Grimizno ostrvo“. Dok su neka od njegovih dijela prestala da se izdaju. Staljin je 1932. godine dozvolio ponovo izvođenje nekih njegovih predstava.
Godine 1936. je iz pozorišta МХАТ-a prešao u Boljšoj teatru kao prevodilac i libretist. Sovjetski kompozitor Isak Dunajevski je bio njegov blizak prijatelj.
Posljednje godine i smrt
Na komadu o Staljinu, libretu „Rahel“ radio je 1939. godine. Počeo je da osjeća velike zdravstvene probleme. Nakon detaljnih analiza ustanovljena mu je hipertenzivna nefroskleroza, nasljedni oblik poremećaja rada bubrega. Da bi umanjio bolove, nastavio je da koristi morfij.
U teškom fizičkom stanju, uz pomoć supruge, radio je na posljednjoj verziji „Majstora i Margarite“. Treća supruga mu je poslužila kao inspiracija za lik Margarite. Svoje kapitalno djelo pisao je punih deset godina, uporedo radeći na kritikama, dramama, pričama, prevođenjima i dramatizaciji.
Od februara 1940. godine ležao je nemoćno u postelji, kraj koje su danonoćno dežurali porodica i prijatelji. Bulgakov je umro 10. marta 1940. godine, u svojoj 49. godini života. Sahranjen je na Novodevičanskom groblju, a na njegovom grobu postavljen je kamen nazvan „Golgota“, koji je nekada prije bio postavljen na Gogoljevom grobu.
Svjetsku slavu stekao je nakon smrti kada je objavljen njegov roman „Majstor i Margarita“, 1966. godine. U sjećanju na ovog velikog umjetnika u Kijevu je 2011. godine proslavljena 120-godišnjica od rođenja Bulgakova.
Citati i mudre misli
- „Nikad od nikoga ne treba tražiti uslugu za bilo šta, nikad, a naročito od onih koji su moćniji od tebe“.
- „A čarolija, zna se, kad jednom započne, ništa je više ne može zaustaviti“.
- „Generalno čovjek nije zanimljiv ako u dubini njegove unutrašnjosti nema iznenađenja“.
- „Dobrota – jedina moguća metoda ako imate posla sa živim bićima“.
- „Nigdje nećete dospjeti ako vršite teror nad životinjama“.
- „Na kraju će sve biti u redu, svijet je na tom sazdan“.
Djela
Romani:
- „Bijela garda“ (Белая гвардия, 1922. godine)
- „Kopito inženjera“ (Копыто инженера, 1928.-1929. godine)
- „Život gospodina de Molierea“ (Жизнь господина де Мольера, 1933. godine)
- „Pozorišni roman“ (Театральный роман, 1936.-1937. godine)
- „Majstor i Margarita“ (Мастер и Маргарита, 1966.-1967. godine)
Pripovijesti:
- „Đavolijada“ (Дьяволиада, 1923. godine)
- „Bilješke na manžetama“ (Записки на манжетах, 1923. godine)
- „Grimizni otok“ (Багровый остров, 1924. godine)
- „Kobna jaja“ (Роковые яйца, 1924. godine)
- „Pseće srce“ (Собачье сердце, 1987. godine)
Drame:
- „Dani Turbinovih“ (Дни Турбиных, 1925. godine)
- „Zojkin stan“ (Зойкина квартира, 1926. godine)
- „Bijeg“ (Бег, 1926.-1928. godine)
- „Adam i Eva“ (Адам и Ева, 1931. godine)
- „Ivan Vasiljevič“ (Иван Васильевич, 1936. godine)
- „Slaboumni Žurden“ (Полоумный Журден, 1965. godine)
Libreta za operu:
- „Don Kihot“ (Дон Кихот, 1939. godine)
- „Minin i Požarski“ (Минин и Пожарский, 1980. godine)
- „Crno more“ (Чёрное море, 1988. godine)
- „Rahel“ (Рашель, 1988. godine)
Novele:
- „Kako je on poludio“ (Как он сошёл с ума, 1922. godine)
- „Crvena kruna“ (Красная корона, 1922. godine)
- „Neobični doživljaji doktora“ (Необыкновенные приключения доктора, 1922. godine)
- „Sedmog dana novembra“ (Ноября 7-го дня, 1922. godine)
- „Ptice na mansardi“ (Птицы в мансарде, 1922. godine)
- „Hanska vatra“ (Ханский огонь, 1924. godine)
- „Ubrus s pijetlom“ (Полотенце с петухом, 1925. godine)
- „Čelično grlo“ (Стальное горло, 1925. godine)
- „Mećava“ (Вьюга, 1925. godine)
- „Mrkli mrak“ (Тьма египетская, 1925. godine)
- „Izgubljeno oko“ (Пропавший глаз, 1925. godine)
- „Zvjezdani osip“ (Звёздная сыпь, 1925. godine)
- „Psalam“ (Псалом, 1926. godine)
- „Četiri portreta“ (Четыре портрета, 1926. godine)
- „Jezero rakije“ (Самогонное озеро, 1926. godine)
Feljtoni:
- „Dan našega života“ (День нашей жизни, 1923. godine)
- „Moskovske scene“ (Московские сцены, 1923. godine)
- „Kijev-grad“ (Киев-город, 1923. godine)
- „Bračna katastrofa“ (Брачная катастрофа, 1924. godine)
- „Pas koji govori“ (Говорящая собака, 1924. godine)
- „Egipatska mumija“ (Египетская мумия, 1924. godine)
- „Moskva 20-ih godina“ (Москва 20-х годов, 1924. godine)
- „Apoteka“ (Аптека, 1925. godine)
- „Upala mozgova“ (Воспаление мозгов, 1926. godine)
- „Loš tip“ (Паршивый тип, 1926. godine)
- „Trg na kotačima“ (Площадь на колесах, 1926. godine)
- „Sjajna svakidašnjica“ (Самоцветный быт, 1926. godine)
- „Voda života“ (Вода жизни, 1926. godine)