PewDiePie (Pjudipaj)

Kratke informacije

Ime i prezimePewDiePie (Pjudipaj)
Datum rođenja24. oktobar 1989.
Mesto rođenjaGeteborg
DržavaŠvedska
PrebivališteBrighton, Engleska
ZanimanjeYoutuber, producent, komičar
Visina178 cm
Težina75 kg

Biografija

Feliks Arvid Ulf Šjelberg (Felix Arvid Ulf Kjellberg) je švedski internet komičar i video producent, na internetu poznat kao Pjudipaj (PewDiePie). Poznat je po svojim „Lets plej“ (Let’s Play) komentarima i vlogovima na Jutjubu (YouTube).  Pjudipaj  je rođen 24. oktobra 1989. godine u Geteborgu Švedskoj.

Jedan je od “najpraćenijih” ljudi na internet, što mu je donelo i ogromnu zaradu. Primera radi, u septembru 2017. godine Pjudipaj imao je 57 miliona pratilaca na Jutjubu.

Pjudipaj je sin Lote Kristin Johana (Lotta Kristine Johanna) i Ulfa Kristijana Šjelberga (Ulf Christian Kjellberg), i odrastao je sa svojom sestrom Feni (Fanny). Negova majka je bivši direktor informacionih tehnologija u „KappAhl“, a otac izvršni direktor u drugoj kompaniji.

Početak karijere

Pjudipaj se upisao na fakutet Industrijalna ekonomija i tehnološki menadžment na Čalmers univerzitetu za tehnologiju (Chalmers University of Technology). Tokom njegovog studiranja, 2010. godine, napravio je nalog na Jutjubu pod imenom Pjudipaj.

Sledeće godine na zaprepašćenje roditelja, napušta studije, jer mu je ta oblast dosadila. Nakon što je napustio Čalmers, njegovi roditelji su odbili da ga podrže.  Pošto nije uspeo da dobije posao u Skandinavskoj reklamnoj agenciji, odlučuje da se fokusira na stvaranje materijala za svoj Jutjub kanal.

Pjudipaj se u početku registrovao na Jutjubu kao Pjudaj. Objasnio je da “Pju” (Pew) predstavlja zvuk lasera, a “Daj” (die) predstavlja smrt. Pošto je zaboravio lozinku za taj nalog na Jutjubu, registrovao je Pjudipaj kanal 29. aprila 2010. godine.

Kako bi finansirao svoje video zapise, počinje štampati i prodavati svoje umetničke projekte napravljene u Fotošopu (Photoshop), te raditi štandovima za prodaju hot dogova. Uskoro je dostigao rastući broj pratilaca na internetu, i u julu 2012. godine prelazi broj od milion sabskrajbera.

Originalan i nefiltriran sadržaj

Tokom svog rada na Jutjubu, Pjudipaj je stvarao sadržaj koji su mnogi hvalili kao originalan i nefiltriran, ali, takođe, vrlo često je smatran abrazivnim i, u nekim slučajevima, kontroverznim.

Kao rezultat kontroverze iz početka 2017. godine, koja se odnosi na optužbe za antisemitizam u nekoliko Pjudipajovih video zapisa, Diznijev „Mejker studios“ (Maker Studios) prekida saradnju sa njim, izbacujući ga iz svoje mreže.

Iako je kritikovao medijsku pokrivenost situacije i branio svoj sadržaj kao šale koje su izvađene iz konteksta, na kraju je priznao njegovu napadnost.

Najpraćeniji korisnik na Jutjubu

Od 15. avgusta 2013. godine, Pjudipaj je najpraćeniji korisnik na Jutjubu. Njegov kanal u septembru 2017. godine ima 57 miliona pratilaca. Od 29. decembra 2014. godine do 14. februara 2017. godine, njegov kanal se izdvaja kao najgledaniji kanal, svih vremena, i do septembra 2017. godine je sakupio preko 16 milijardi pregleda.

Obrazovanje, ljubav prema igricama i umetnosti

Tokom svog školovanja, bio je zainteresovan za umetnost, i znao je crtati likove iz popularnih video igrica, kao što su Super Mario i Sonik Hedžhog (Sonic the Hedgehog), takođe je znao bežati sa časova kako bi igrao igrice u internet kafeu sa prijateljima.

2008. godine je diplomirao u Geteborškoj višoj školi (Goteborgs Hogre Samskola). Zatim se odlučio na studije industrijske ekonomije i tehnološkog menadžmenta na Čalmers univerzitetu za tehnologiju, ali je studije napustio 2011. godine.

O svojoj odluci, Pjudipaj je rekao: “Sada kad razmislim, bilo je to sasvim besmisleno. Da se upišete na Čalmers za industrijsku ekonomiju, trebaju vam čiste petice. Ali, ja sam nekako bio srećniji dok sam prodavao hotdogove i pravio svoje video klipove za igrice.”

Dok mnogi smatraju da je njegovo napuštanje Čalmersa bilo zbog želje da se fokusira na svoju Jutjub karijeru, 2017. godine Pjudipaj objašnjava: “Zašto svi ovu priču shvataju pogrešno? Napustio sam Univerzitet jer mi se nije sviđalo. Napustiti fakultet da bih bio na Jutjubu, to bi bilo je*eno glupo.”

Pjudipaj je podelio kako “obožava Fotošop”, i da je više volio obrađivati slike u Adobe Photoshop-u nego ići u školu. Zbog ove njegove strasti, prijavljivao se na Fotošop takmičenja i zamalo postao pripravnik u “jednoj od najboljih reklamnih agencija u Skandinaviji.”

Takođe je bio zainteresovan za stvaranje sadržaja na Jutjubu, i kada nije postao pripravnik, prodavao je ograničena izdanja svojih Fotošop slika, kako bi kupio računar za rad na Jutjubu.

Komentari i reakcije na video igre doneli su slavu Pjudipaju

Glavni fokus njegovih video klipova su komentari i reakcije na razne igrice dok ih igra. Zbog toga, njegovi video klipovi su pod zastavom Lets plej (Let’s play).

Za razliku od konvencionalnih uputstava za igrice, njegovi Lets plej video klipovi su posvećeni “deljenju trenutaka u igricama sa mojom braćom.”  Variety Magazine objašnjava da sa na klipovima Pjudipaj ponaša kao da provodi vreme sa prijateljima.

Svaki video počinje tako što sebe predstavlja, izvlačeći samoglasnike iz svog Jutjub nadimka piskavim i šašavim glasom, i onda se zadubljuje u svoj video.”

U svojim ranijim godinama na Jutjubu, Pjudipaj je bio poznat po igranju horror i akcijskih video igara, a od 2. septembra 2011. godine počinje sa postavljanjem sedmičnih vlogova.

Ovi vlogovi su objavljivani pod imenom “Petak sa Pjudipajom”. Obično na kraju videa izvodi svoj “Brofist”. Kako je njegov kanal rastao, počeo se širiti što se tiče video sadržaja, postavljajući akcije uživo i kratke animirane komedije.

2014. godine počinje aktivinije igrati igre koje ga zanimaju, bez obzira da li spadaju pod horor žanr. Takođe je poznat po podržavanju video igara od nezavisnih programera.

Pjudipaj je ranije postavljao video klipove veoma često, ali 2014. godine smanjuje tu učestalost. Na početku 2017. godine postavio je skoro 3500 video klipova, od kojih su otprilike 400 označeni kao privatni.

U martu 2017. godine izjavljuje kako njegov kanal objavljuje na dnevnoj bazi, te da je glupo koliko postoji izazova za dnevno objavljivanje.

„Stvarno to ne bih trebao raditi, stvarno bih se trebao vratiti na staro, i objavljivati jednom, dvaput sedmično, ali i dalje stvarno, stvarno, volim dnevne izazove, dnevno dirinčenje, kao – snimiću danas video, bez obzira na sve. I to nekad upali, a nekad ne.“, rekao je Pjudipaj.

Šašav, energičan i vulgaran

Priroda Pjudipajovog video sadržaja se može opisati kao šašava, energična, nepodnošljiva i ispunjena vulgarnošću. Bilo kako bilo, mnogi se moraju složiti da je njegov sadržaj pre svega originalan i nefiltriran.

Sara Begli iz Tajmsa (Times) kaže kako njegovi klipovi sadrže “harizmatičnu naraciju”. Kris Rid iz Vol Strit Čit Šit (The Wall Street Cheat Sheet) kaže kako sadrži “spontano komentarisanje karakterizovano šašavim šalama, psovkama i glasnim izlevima besa.”

Voker je napisao kako je Pjudipaj izabrao način delenja svoje kritike kroz skaradnu zabavu, necenzurisane psovke, šašave glasove, politički nekorektne komentare i uglavnom nonstop psovanje. Rid dodaje kako su ti aspekti Pjudipajovih video klipova kritičarima veoma abrazivni, ali to je ono što njegovi obožavatelji vole najviše. Pjudipaj se povremeno okreće samo igranju, što rezultira tihim i emotivnim komentarima.

Istorija rasta njegovog kanala

Na početku svoje Jutjub karijere, Pjudipaj je koristio šale o silovanju u svojim video klipovima. Kritike o ovim šalama su podigle prašinu, i u oktobru 2012. godine, obratio se javnosti po ovom pitanju kroz Tumblr post, napisavši: “Samo sam hteo da razjasnim da više ne koristim šale o silovanju, i kao što sam ranije pomenuo, ne želim nikoga da povredim i izvinjavam se ako sam nekoga povredio.

Za njega je The Globe and Mail rekao da “za razliku od mnogih drugih mladih gejmera, poslušao je kada su obožavaoci i kritičari ukazali na uvredljivu prirodu njegovih šala, te je prestao da ih koristi”.

18. februara 2013. godine, Pjudipajov kanal je je dostigao brojku od 5 miliona pratilaca, a u aprilu se našao na naslovnici Njujork Tajms magazine nakon što je prešao broj od 6 miliona pratilaca.

U maju, u Singapuru osvaja nagradu za Švedsku društvenu zvezdu. Takmičeći se sa Dženom Marbls, Smošem i Tobi Turnerom osvaja nagradu za Najpopularniji društveni šou. U julu 2013. godine, umesto Džene Marbls postaje drugi najpraćeniji Jutjub korisnik, sa 10 miliona pratilaca.

15. Avgusta 2013. godine njegov broj pratilaca prelazi broj koji ima Smoš, i tako Pjudipaj postaje janpraćeniji korisnik na Jutjubu.

Taj događaj Pjudipaj komentariše: “kada sam pokrenuo svoj Jutjub kanal 2010. godine, nisam ni sanjao da će jednog dana taj kanal biti najpraćeniji na svetu, i da ću biti deo jedne ovako velike zajednice.”

Nakon što je postao najpraćeniji korisnik, Ben Donovan iz Mejker Studiosa izjavljuje da je Pjudipaj “ odličan primer kako kreator Jutjub sadržaja može skupiti pratioce širom sveta zbog strasti i kreativnosti, i velika baza njegovih pratilaca kako postoji lojalnost i jaka veza između njega Iinjegove ‘braće’”.

1. novembra Pjudipaj postaje prvi kanal na Jutjubu sa 15 miliona pratilaca, i već sledećeg dana je nadmašen od strane Spotlajt (Spotlight) naloga.

U istom mesecu, Pjudipaj objavljuje svoje nezadovoljstvo novim sistemom komentarisanja na Jutjubu.

U decembru, Pjudipaj se vraća na prvo mesto kao najpraćeniji kanal na Jutjubu.

Novi pratioc svakih 1.037 sekundi

U 2013. godini Pjudipaj kanal od 3.5 miliona pratilaca dolazi do brojke od 19 miliona, i do pred kraj godine dobija novog pratioca svakih 1.037 sekundi. I u drugoj polovini iste godine kanal dobija 1.3 milijarde pregleda.

U martu 2014. godine najvaljuje kako će smanjiti učestalost objavljivanja. U avgustu, Mejker studios izbacuje zvaničnu Pjudipaj aplikaciju za Ajfon, omogućavajući publici da gleda njegove video klipove, i dele te klipove sa svojim prijateljima.

Kasnije istog meseca, Pjudipaj objavljuje video u kojem najavljuje kako će trajno onemogućiti komentare na njegovim Jutjub video klipovima. Tom prilikom je izjavio: “Kada odem na komentare, tu je uglavnom spam, ljudi koji se reklamiraju, ljudi koji pokušavaju da provociraju, … a sve te stvari meni ne znače ništa. Ne zanimaju me, i ne želim da ih vidim.”

Nakon toga, nastavlja interakciju sa publikom kroz Tviter (Twitter) i Redit (Reddit). Sredinom septembra objavljuje video u kojem ostaje pri svojoj odluci i najavljuje lansiranje stranice broarmy.net, onlajn foruma u kojem će se povezati sa gledaocima, i koji će zameniti Jutjub sekciju za komentare.

U septembru 2014. godine Pjudipaj počinje snimanje serije video klipova pod nazivom BroKen zajedno sa Kenetom Morisom (Kenneth Morris, poznatiji kao SinemonToustKen (CinnamonToastKen), koji je takođe internet komentator za igrice.

13. oktobra, odlučio je omogućiti komentare, ali nakon njegovog odobrenja. Kasnije, u jednom videu, govori kako ga je onemogućavanje komentara učinilo sretnijim. U 2014. godini skupio je blizu 14 miliona novih pratilaca i preko 4.1 milijardi pregleda, što je više od bilo kojeg korisnika.

Scare PewDiePie

Tokom jula 2015. godine, Pjudipajovi video klipovi su dobili preko 300 miliona pregleda. 6. septembra, Pjudipaj postaje prvi Jutjub nalog sa 10 milijardi pregleda. Kasnije u septembru, Pjudipaj nagoveštava da će glumiti u seriji, i da se nalazi u Los Anđelesu na snimanju. U oktobru se obelodanjuje da će se serija zvati Sker Pjudipaj (Scare PewDiePie).

Sker Pjudipaj serija je debitovala na Pjudipaj kanalu u januaru 2016. godine kroz Jutjubov servis Jutjub Red. U oktobru najavljuje da će se vratiti u Los Anđeles kako bi snimio novu sezonu serije, ted a će vlogovati na dnevnoj bazi.

Krajem novembra i početkom decembra 2016. godine, Pjudipaj se šali kako će obrisati svoj Jutjub nalog kada bude imao 50 miliona pratilaca.

2. decembra, objavio je video u kojem iskazuje svoje frustracije na temu Jutjub naloga koji iznenada i bez objašnjenja gube pratioce i gledanost. Tom prilikom je rekao da “mnogi ljudi koji rade sa Jutjubom, skoro svi, nemaju pojma kako je biti stvaralac sadržaja, neko ko to gradi godinama i stvarno se brine o tome.”

Na tu temu, predstavnik Gugla (Google) je, za Ars Tehnika, dao komentar: “Neki stvaraoci su izrazili svoju zabrinutost o padu broja pratilaca. Sproveli smo opširnu reviziju i otkrili da nije bilo smanjenja u broju pratilaca osim normalnih situacija kada korisnici sami prestanu da prate neki kanal ili kada Jutjub ukloni spamovane pratioce.

Ruby Play Button

8. decembra njegov kanal dostiže broj od 50 miliona pratilaca, kao prvi takav kanal. Pošto je dostigao svoj cilj, tvituje kako će sljedeći dan obrisati kanal, i nakon toga objavljuje slavljenički video sa vatrometom.

Na kraju nije obrisao Pjudipaj kanal nego Jacksepticeye2 koji je ranije napravio iz šale, izjavljujući: “Znate ono kada se našalite, i to preraste u nešto veće nego što ste ikada zamišljali?” Taj poduhvat je dobio negativne kritike od strane magazina Fortune. 18. decembra 2016. godine dobija Rubi plej batn (Ruby Play Button) od Jutjuba kao nagradu za 50 miliona pratilaca.

10. decembra Pjudipaj objavljuje video sa naslovom “Može li ovaj video dostići 1 milion lajkova?”.  U vidu, nakon što je pogledao razne jutjubere kako traže određene iznose lajkova u svojim videima, on iz šale moli gledaoce da pomognu da taj video dostigne 1 milion lajkova.

Video trenutno ima 3.2 miliona lajkova, što ga rangira kao 70-ti najlajkovaniji video na Jutjubu i najlajkovaniji nemuzički video na Jutjubu.

24. decembra objavljuje prateći video sa naslovom “Može li ovaj video dostići 1 milion dislajkova?” Sadržaj je isti kao i u prethodnom videu s tim da ovde traži da mu gledaoci dislajkuju video. Video trenutno ima 2.8 miliona dislajkova, kao treći najdislajkovaniji video na Jutjubu.

28. januara 2017. godine objavljuje sličan video “Može li ovaj video dostići 1 milion komentara?”. Za dva dana je skupio preko 5.3 miliona komentara i tako postao video sa najviše komentara na Jutjubu. Takođe u januaru objavljuje da su njegovi video klipovi skupili preko 150 000 godina gledanja.

Kritike

U januaru 2017. godine Pjudipaj počinje dobijati kritike za svoje negejmerske video klipove. U jednom od njih koristi reč niga (nigga), a u drugom, ismijavajući Fiver, plaća dve osobe da u njegovom videu nose znak sa natpisom “Smrt svim jevrejima”.

Nekoliko sedmica kasnije Vol Strit Žurnal izveštava o incidentu i dodaje da od avgusta 2016. godine Pjudipaj ubacuje antisemitske i nacističke šale u devet različitih videa.

Pjudipaj uklanja tri videa, i izjavljuje: “ Ni u kojem slučaju ne podržavam stavove mržnje… Sadržaj koji stvaram vidim kao zabavu, a ne kao mesto za bilo kakve ozbiljne političke komentare… Iako mi to nije bila namera, shvatam das u te šale na kraju uvredljive.”

PewDiePie (Pjudipaj) na društvenim mrežama

FacebookPjudipaj @ Facebook
InstagramPjudipaj @ Instagram
TwitterPjudipaj @ Twitter
YoutubePjudipaj @ Youtube