• O nama
  • Polisa privatnosti
  • FAQ
  • Kontakt
Logo
Navigation
  • A
  • B
  • C
  • Č
  • Ć
  • D
  • Đ
  • Dž
  • E
  • F
  • G
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • Lj
  • M
  • N
  • Nj
  • O
  • P
  • R
  • S
  • Š
  • T
  • U
  • V
  • Z
  • Ž

Dragan Mektić

Političar, kriminalni inspektor (1956. - )
Biografija ažurirana: 27.07.2019.
D Politika
Na fotografiji je prikazan političar, kriminalni inspektor: Dragan Mektić Foto: Nema dostupne fotografije.

Dragan Mektić je bosanskohercegovački kriminalista i političar. Rođen je 24. 12. 1956. godine u Gornjim Vijačanima kod  Prnjavora. Od 2015. godine obavlja funkciju ministra bezbednosti Bosne i Hercegovine. Oženjen je i ima dvoje dece. Živi u Prnjavoru, a radi u Sarajevu.

Obrazovanje

Dragan Mektić je osnovnu školu završio u Prnjavoru, a srednju Mašinsko-metalnu školu u Banjaluci. Školovanje je nastavio u Zagrebu gde je 1979. godine završio Višu upravnu školu. Deset godina kasnije (1989.) diplomirao je kriminalistiku na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zagrebu.

Nakon što je na zvaničnoj internetskoj stranici Saveta ministara BiH objavljeno da je Mektić zvanje diplomiranog kriminaliste stekao na Pravnom fakultetu u Zagrebu, pokrenuta  je polemika o njegovom obrazovanju.

Naime, Novinska agencija Republike Srpske (SRNA) objavila je vest u kojoj se tvrdi da  ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić nije stekao zvanje diplomiranog kriminaliste. Agencija se pri tom pozvala na zvanično saopštenje Sekretarijata Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

U tom saopštenju se navodi da je Mektić diplomirao 19. decembra 1979. godine na Višoj upravnoj školi u Zagrebu i stekao zvanje upravni pravnik, a ne na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – Studij za unutrašnje poslove, zvanje diplomirani kriminalista. Sekretarijat još navodi da Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ne izvodi niti je izvodio studij za unutrašnje poslove, zvanje diplomirani kriminalista.

Ministarstvo bezbednosti BiH je 11. aprila 2016. godine objavilo kopiju diplome Dragana Mektića u kojoj se navodi da je 1989. godine stekao zvanje diplomiranog kriminaliste na studiju koji su zajednički organizovali i proveli Pravni fakultet u Zagrebu i Viša škola za unutrašnje poslove u ovom gradu.

Mektić je tvrdio da je vest o njegovoj „lažnoj diplomi“ bila pokušaj da se „širenjem neistina i dezinformacija diskredituju oni koji ukazuju i bore se protiv kriminala i korupcije u Republici Srpskoj i BiH“.

Karijera

Dragan Mektić je karijeru kriminaliste započeo 1980. godine u Opštinskom sekretarijatu za unutrašnje poslove u Prnjavoru, gde je do početka rata u BiH, 1992. godine radio kao pomoćnik komandira u Stanici policije, a nakon toga i kao pripadnik Službe opšteg kriminaliteta na poziciji inspektora za suzbijanje privrednog krimnala.

U toku rata je radio kao zamenik komandira Policije u Prnjavoru, a u periodu od 1995. do 1997. godine i kao načelnik Stanice policije Prnjavor. Nakon toga dve godine je bio neraspoređenjen, pa je dobio i rešenje o penzionisanju. Ipak, nije otišao u penziju nego je nastavio da radi.

Godine 2000. postao je inspektor u Obaveštajno – bezbednosnoj službi Republike Srpske (OBS), a ubrzo posle toga načelnik Operativnog centra OBS-a Banjaluka.

Politička karijera

Dragan Mektić je član Srpske demokratske stranke (SDS) od 1995. godine koja ga je i predložila za ministra bezbednosti BiH. Od 1997. do 2003. godine bio je zaposlen u obaveštajnom sektoru BiH. Od 2003. do 2006. godine obavljao je funkciju zamenika tadašnjeg ministra sigurnosti BiH Bariše Čolaka. U periodu od 2006. do 2015. godine, Mektić je bio direktor Službe za poslove sa strancima BiH, da bi 31. marta 2015. godine imenovan za ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine. Njegovo imenovanje predložila je Srpska demokratska stranka. Formiranje Veća ministara kome pripada i Mektićev resor nastalo je u dogovoru između SDS-a, Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) i Stranke demokratske akcije (SDA).

20. maja 2017. godine Mektić je podneo ostavku na članstvo u Opštinskom odboru SDS Prnjavor. Na sednici zakazanoj za 20. maj trebalo je da budu izabrani članovi Glavnog odbora SDS-a. Prema navodima pojedinih medija, Mektić je tražio da jedan od tri člana Glavnog odbora bude neko iz boračke kategorije, te da ovom njegovom zahtevu nije udovoljeno. Tom prilikom izjavio je da „ne želi da bude deo tajkunizacije stranke i da ne želi da obavlja ni jednu stranačku funkciju, te da pojedinci koji su iskoristili rat za šverc i bogaćenje ponovo ulaze u stranku“.  Poručio je da to ne znači da će da napusti Srpsku demokratsku stranku.

Dragan Mektić u svim svojim javnim nastupima ne propušta priliku da spomene obračun s korupcijom, politička hapšenja i sve ostalo što ulazi u domen njegovog ministarstva. Ipak, otkako je imenovan za ministra bezbednosti BiH, Mektić se verbalno sukobio sa mnogim političarima i drugim javnim ličnostima. Njegove izjave punile su novinske stupce i uvodne špice informativnih emisija brojnih televizija u zemlji i regionu. Najčešće se sukobljavao sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Mektić je kritikovao način na koji predsednik i Vlada RS lobiraju u svetu kako bi se ostvarili interesi Republike Srpske. Osim toga, često se osvrće i na činjenicu da je Milorad Dodik na crnoj listi američkog Stejt Departmenta.

„On (Dodik) misli da će se s tim parama skinuti sa crne liste, neće moći. Amerikanci su ozbiljniji od onoga što baje rade. Nećeš ići Milorade sa liste dok je tvog dugog života koji ti želim.“

Zbog poteza predsednika Milorada Dodika pozivao ga je i da podnese ostavku.

„Video sam da je Stejt Department objavio da je Milorad Dodik stavljen na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država. Mislim da je to poražavajuće za Republiku Srpsku, ali i BiH ako hoćete. Vrlo je izvesno da će ovu crnu listu preuzeti i druge zemlje. Postoje informacije da će to učiniti i zemlje Evropske unije. Mislim da bi najbolje bilo da podnese ostavku i spasi Republiku Srpsku i srpski narod.“

Tvrdeći da Bosna i Hercegovina nije ugrožena pretnjama radikalnih islamista, verbalno se sukobio i s analitičarem Dževadom Galijaševićem.

„Dževad Galijašević kaže da će na proleće biti rat. Da li ta politika znači da trebamo ići da kopamo bunkere, da zauzimamo pložaje, da decu, stare i žene šaljemo van zemlje? U ime koga on to govori? Neka izađe i neka kaže, ja ga pozivam. Neće Dževade biti rata!“

Tokom 2016. godine javnost je nekoliko puta bila svedok oštrih poruka razmenjenih između Mektića i Gorana Salihovića, sada bivšeg glavnog tužioca Tužilaštva BiH.

„Bez obzira što nemam neko posebno mišljenje o sebi, ne bih mu pridavao taj značaj da polemišem sa njim. Vidim da je danas izjavio da sam bolestan čovek. Možda i jesam, nisam dugo bio kod lekara i prihvatiću njegovu sugestiju i otići na pregled da vidim šta je u pitanju sa mnom. Za njega mogu reći da je potpuno zdrav i sa punim umišljajem i razumom je počinio sve ovo što mu se stavlja na teret.“

Zbog pojedinih izjava u medijima, Salihović ga je tužio za klevetu.

Mektić je na konferencijama za štampu i gostovanjima na televizijama često kritikovao rad Viskoko sudskog i tužilačkog saveta Bosne i Hercegovine (VSTS). Početkom marta 2017. godine obratio se Milanu Tegeltiji, predsedniku VSTS.

„Bajni pravosudni sistem će se provetravati, kaže Milan Tegeltija. Ja Tegeltiji predlažem da otvori prozore, vrata, iznese nameštaj, okreči i unese drugi nameštaj. Nema od provetravanja ništa.“

Njegovih kritika nije ostao pošteđen ni Staša Košarac, šef Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

„Imam jedan predlog građevinskog karaktera, da građevinari pisoare spuste za 50 centimetara, on (Košarac) je trenutno prvi na braniku otadžbine. On je prvi u odbrani toga. Koliko ja imam informacija, on tu borbenu gotovost trenira nasiljem u porodici. Kupio je i novog džipa. Mesečno zaradi oko 7 000 maraka u institucijama BiH.“

Tokom gostovanja na jednoj regionalnoj TV stanici, Mektić je Košarca nazvao „iskompleksiranim tipom koji želi da njegov Mercedes bude glavna tema rasprave u ovoj državi.“

„Rekao bih mu da predloži da se donese odluka da se proglasi jedan dan žalosti nad njegovim Mercedesom. On je politički sudionik sulude politike kojom se narod u političkom smislu bombarduje i kamenuje do besvesti. On sada želi da nametne da je njegov Mercedes najvažnija stvar u ovoj državi. Nemam šta pozivati policiju da istražuje ovaj zločin. Koliko mi je poznato, on je policiji prijavio i policija to radi po službenoj dužnosti. Neverovatno je koliko Radio Televizija Republike Srpske (RTRS) pridaje važnost Mercedesu Staše Košarca kojeg je on, po meni, stekao na vrlo sumnjiv način. On je nebitan, iskompleksirani politički promašaj sa kojim ja na tu temu ne želim polemisati.“

Često je kritikovao i rad Radio Televizije Republike Srpske, tvrdeći da je ta televizija „vojno krlo SNSD-a“. Osim toga, kritike je uputio i novinarki Biljani Knežević.

„Kakvu vi poruku šaljete? Predlažem da se još u bordel boji ofarba studio i imaćemo pravi night club, iscuriće vam slikon iz TV-a.“

Potpredsednica VSTS je u junu 2017. godine podnela Opštinskom sudu u Sarajevu tužbu protiv ministra bezbednosti BiH Dragana Mektića zbog klevete. Isto je, zbog njegovih izjava, učinio i Pero Simić, savetnik za medije predsednik RS.

Priprema atentata

Obaveštajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) u maju 2017. je obavestila Dragana Mektića da postoje saznanja da mu je život ugrožen. Tom prilikom ministar bezbednosti je izjavio da je znao za ove pretnje, ali da veruje u rad domaćih agencija, te nije želeo da „pravi nikakvu buku oko toga“.

„Obaveštajno-sigurnosne agencije imaju saznanja da je ova situacija i mogućnost da me neko fizički eliminiše vezana isključivo za moju trenutnu poziciju i način na koji radim. E kome to smeta, bolje da odgovore agencije, a ne da se ja branim sam k’o Boško Buha.“

Informacija o pripremi atentata na Dragana Mektića dostavljena je Direkciji za koordinaciju policijskih tela BiH, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, te Federalnoj upravi policije.

Agencija je dokumentovala da se u podzemlju već traži osoba koja bi pripremila i izvršila atentat. Da li su osobe koje to pripremaju u bilo kakvim odnosima s politikom, u dokumentu OSA-e nije navedeno.

Privatni život

Dragan Mektić je rođen 24. decembra 1956. godine u Gornjim Vijačanima kod Prnjavora (SFRJ). Otac mu se zvao Milan, a majka Marta. Oženjen je Veselinkom Mektić s kojom ima dve ćerke, Danijelu i Branku. Trenutno zbog funkcije koju obavlja živi na relaciji Sarajevo – Prnjavor. Po nacionalnosti je Srbin, a po veroispovesti pravoslavac.

(Napomena: Korišteni izvori za biografiju Dragana Mektića: vijeceministara.gov.ba, imovinapoliticara.cin.ba, SRNA, N1, Aljazeera Balkans, Euro Blic)

Oznake: biografijabosna i hercegovinadragan mektićmistar bezbednostipolitičarpolitikaprnjavorrepublika srpska

Uslovi kopiranja biografije

Sadržaj ovog članka je vlasništvo sajta Biografija.Org. Preuzimanje teksta je uslovljeno Creative Commons 2.5 licencom. Svako kopiranje i korištenje materijala bez navoda autora i linka ka izvoru smatra se kršenjem autorskih prava i podleže zakonskim sankcijama. Fotografije korištene u biografijama su vlasništvo trećih lica nad kojim portal Biografije poznatih nema autorska prava.

Kratke informacije o: Dragan Mektić

  • Datum rođenja: 24. decembar 1956.
  • Mesto rođenja: Gornji Vijačani (Prnjavor)
  • Prebivalište: Sarajevo / Prnjavor
  • Država: Bosna i Hercegovina
  • Zanimanje: Političar, kriminalni inspektor
  • Stranka: nestranačka ličnost, u prošlosti bio član SDS
  • Religija: Pravoslavlje
  • Supruga: Veselinka Mektić

Advertisement

Ličnosti po kategorijama

  • Nauka
    • Istorija
    • Filozofija
  • Tehnologija
  • Umetnost
    • Književnost
    • Slikarstvo
    • Muzika
    • Film
    • Moda
  • Mediji
    • Televizija
    • Novinarstvo
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Tenis
    • Rukomet
    • Skijanje
    • Atletika
    • MMA
    • Vaterpolo
    • Boks
  • Politika
  • Biznis
  • Internet
    • YouTube
  • Novinarstvo
  • Religija
    • Pravoslavlje

Advertising

© 2021. Sva prava zadržana - Biografija.org.