
Siniša Mali je srpski ekonomista i političar koji je 2014. godine izabran za gradonačelnika Beograda. Rođen je 25. avgusta 1972. godine u Beogradu gde živi i radi.
Privatni život
Siniša je pohađao Petu beogradsku gimnaziju.
1995. godine je završio osnovne studije na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Bio je student generacije i od marketinške agencije Markplan je dobio nagradu za najbolji diplomski rad. Profesori i kolege su ga pamtili po tome što je nosio odela sa kravatom i uvek je sedeo u prvoj klupi. Bio je asistent na pet predmeta iz oblasti poslovnih finansija.
1998. godine je završio magistarske studije na istom fakultetu. Tema njegovog magistarskog rada je bila: „Trgovinske izložbe kao instrument promocije preduzeća“.
1999. godine je magistrirao na Vašingtonskom univerzitetu koji se nalazi u američkoj saveznoj državi Misuri. Tada je postao Master za poslovno administriranje.
2013. godine je doktorirao na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu. Tema njegove doktorske disertacije je bila: „Kreiranje vrednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije – Teorijske koncepcije i ostvareni rezultati u Srbiji“. Sinišin mentor je bio prof. dr Ondrej Jaško, a članovi komisije profesori Slađana Barjaktarović Rakočević i Dragan Đuričin.
Od 2003. do 2015. godine je bio u braku sa Marijom Mali sa kojom ima ćerku Lolu i sinove Teodora i Viktora. Često je isticao da najviše voli da provodi vreme sa porodicom, ali da mu brojne obaveze to ne dozvoljavaju.
Siniša se u slobodno vreme bavi sportom. Dok je išao u školu, trenirao je plivanje, tenis, rukomet i fudbal. Takođe je ljubitelj šaha koji često igra sa Aleksandrem Vučićem. U aprilu 2017. godine je istrčao polumaraton na 30. Beogradskom maratonu. Za to mu je trebalo dva sata i četiri minuta.
U mladosti je bio član rok benda čiji je naziv bio N.M.I (Nismo mi Indijanci). Svirao je gitaru i bubnjeve. Nastupali su u Beogradu i bili su veoma popularni. Snimili su nekoliko balada, ali početkom devedesetih godina su se raspali.
U junu 2016. godine Siniša je gledao finale Rolan Garosa i sedeo je pored američke glumice Hilari Svonk (Hilary Swank). Kratko su pričali nakon čega je ona otišla. Zbog toga se našao na udaru tviteraša, a neki portali su objavili da Siniša fizički podseća na glumičinog bivšeg dečka Džona Kampisija.
Karijera
Siniša je četiri godine radio kao rukovodilac u konsultantskoj firmi Deloitte & Touche Central Europe. Bio je zadužen za poslovne analize, kupovinu i prodaju preduzeća, itd. Četiri meseca je bio zaposlen u Investicionoj banci Credit Suisse First Boston u Njujorku.
U januaru 2001. godine je postao pomoćnik ministra za privatizaciju. Pripremao je zakonske regulative i preduzeća za ovaj proces.
U julu je prešao u Agenciju za privatizaciju gde je prvo bio direktor Centra za tendersko-aukcijsku privatizaciju, restrukturiranje i tržište kapitala, a zatim direktor Centra za tendere. Tu se zadržao do kraja 2013. godine.
2004. godine je osnovao svoju firmu koja se bavi privatizacijom, kupovinom i prodajom preduzeća, kao i savetovanjem kompanija kako da poboljšaju finansijske performanse.
Od 2005. do 2008. godine je bio generalni direktor NCA Investment Group.
U januaru 2013. godine Siniša je postao savetnik potpredsednika Vlade RS za privredu i finansije. 18. novembra je ,kao kandidat Srpske napredne stranke, postavljen za predsednika Privremenog organa grada Beograda.
U aprilu 2014. godine Skupština grada ga je izabrala za gradonačelnika. Od 94 odbornika koji su glasali, podršku mu je pružilo njih 79. Mali je izjavio da će se njegov program zasnivati na konsolidaciji finansija koje će se ogledati u smanjenju nepotrebnih troškova, podsticanju investicija i zaposlenosti.
U aprilu 2017. godine Siniša je izjavio da se neće kandidovati za gradonačelnika, već da će se vratiti privatnom poslu. Ovo je potvrdio i Aleksandar Vučić rekavši da razlog nisu loši rezultati, već kampanja koja se vodi protiv njega.
Kontroverze
Doktorat
U julu 2014. godine sajt Peščanik je objavio tekst u kome je prof. dr Raša Karapandža tvrdio da je Siniša Mali plagirao doktorat. Naveo je da je gradonačelnik kopirao 33% teksta i da je prepisivao sa Wikipedie.
Početkom 2015. godine, ovo je potvrdio i Simon Cifert (Szymon Cyfert), urednik žurnala „Organizacija i menadžment“ u kome je objavljen Sinišin rad. Simon je izjavio da su neki delovi isti kao u doktoratu Stifanosa Hajlemeriama koji je odbranjen 2001. godine. Pored toga, Siniša nije naveo jedan izvor iz literature koji je koristio u svom radu.
Ovo otkriće je izazvalo negativne komentare akademika. Dušan Teodorović, predsednik odbora SANU za visoko obrazovanje, je ovaj doktorat nazvao strašnim plagijatom.
Krajem 2016. godine je formirana Etička komisija Fakulteta organizacionih nauka koju su činili profesori, saradnici i studenti ovog fakulteta. Oni su zaključili da se ne radi o plagijatu, već da je reč o zanemarljivim propustima koji nisu dovoljni da bi se doktorat osporio. Ovu odluku je prihvatilo Nastavno-naučno veće FON-a, ali ne i Senat Univerziteta u Beogradu koji je tražio da se formira komisija koja će uraditi stručnu proveru doktorske disertacije.
Savamala
U aprilu 2016. godine protivpravno je srušeno oko 1.000 kvadrata objekata koji se nalaze na uglu Hercegovačke i Mostarske ulice u Beogradu. Ljudi sa fantomkama su rušili bagerom, a građani koji su se zatekli na ovom mestu su legitimisani i vezivani. Policija je odbila da obavi uviđaj.
U februaru 2017. godine Marija Mali je izjavila da joj je bivši suprug rekao da je učestvovao u rušenju sa zadatkom da očisti taj prostor da bi se gradio Beograd na vodi. Siniša nije komentarisao ove optužbe i odbio je da odgovori na pitanja novinara. Usledili su protesti nezadovoljnih građana koji su tražili njegovu ostavku.
Razvod
U novembru 2015. godine Marija i Siniša Mali su se sporazumno razveli. Marija je izjavila da je narednih godinu dana bila primorana da se ponaša kao da se to nije dogodilo.
Podnela je krivičnu prijavu protiv Siniše zbog nasilja, a on je nju prijavio da ga je ucenjivala. Marija je tvrdila da ju je napao pred decom i dadiljom koja je svedočila u Sinišinu korist. Ubrzo je izgubila starateljstvo nad decom i posao.
U intervjuu za nevladinu organizaciju KRIK, mrežu za istraživanje kriminala i korupcije, Marija je rekla da joj bivši suprug i dalje šalje preteće poruke podsećajući je na moć koju ima. Izjavila je da ju je primorao da potpiše lažnu izjavu o prihodima koja je bila namenjena Agenciji za borbu protiv korupcije sakrivši tako 95.000 evra čije poreklo nije mogao da objasni.
Tvrdila je da ju je bivši suprug postavljao za direktora ofšor kompanija za koje nije znala čemu služe. Takođe je rekla da on nije prijavio tri nekretnine kojima raspolaže pa ih je zadržao nakon podele imovine.
U martu 2017. godine Marija i Siniša su izdali saopštenje da će se zajedno brinuti o deci i da više neće javno govoriti o svom privatnom životu.
24 stana
Krajem 2015. godine KRIK je objavio da je Siniša Mali direktor dve of-šor kompanije: „Brigham Holding & Finance Inc.“ i „Etham Invest & Finance Corp.“ koje se nalaze na Britanskim Devičanskim Ostrvima i da je preko njih kupio 24 stana u bugarskom letovalištu Sveti Nikola. Tokom 2012. i 2013. godine ove nekretnine je otkupio od direktora Lukoil-a kome je 2003. godine pomogao da privatizuje srpske pumpe Beopetrol. O tome je pisao i Kurir.
Siniša je izjavio da je njegov potpis falsifikovan.
Novinari KRIK-a su takođe objavili:
- da je Siniša kao radnik Agencije za privatizaciju svom ocu otkrio informacije pomoću kojih je kupio proizvođača vagona „Bratstvo“;
- da je firma porodice Mali nezakonito dobila 10 hektara državne zemlje;
- da Agencija za borbu protiv korupcije proverava Sinišinu imovinu i prihode jer nije otkrio ko plaća školarinu njegove dece koja iznosi 60.000 evra.
Imovina
Siniša Mali je Agenciji za borbu protiv korupcije prijavio sledeću imovinu: petosobni stan od 127,78 m2, četvorosobni stan od 124, 07 m2, četvorosobni stan od 132,91 m2, garaže od 11,73 m2 i 13,56 m2, automobile marke Mazda 6 i Volvo C80 koji su 2009. godište. Vlasnik je preduzeća Oil Consulting d.o.o. koje je 2013. godine imalo jednog zaposlenog, poslovne prihode koji su iznosili 20.344.000 dinara i dobitak od 7.825.000 dinara.
Njegovi prihodi su: 43.845 dinara za funkciju člana Upravnog odbora Kliničkog centra Srbije, 176.000 dinara za funkciju predsednika Upravnog odbora Komercijalne banke i 120.000 dinara za funkciju gradonačelnika Beograda.