
Džud Lou (David Jude Heyworth Law) je britanski filmski, televizijski i pozorišni glumac, režiser i producent. Rođen je 29. decembra 1972. godine u Londonu u kome danas živi. Osim po svojim ulogama, nominacijama za Oskara i druge brojne nagrade, poznat je i po svom ljubavnom životu. Naime, Džud ima petoro dece, od kojih je troje dobio u prvom braku sa glumicom Sedi Frost (Sadie Frost), a dvoje iz vanbračnih veza s drugim holivudskim lepoticama.
Pažnju javnosti je privukao ulogom u filmu „Talentovani gospodin Ripli“ („The Talented Mr. Ripley“), koji mu je doneo BAFTA nagradu za najboljeg sporednog glumca, nominaciju za Zlatni globus i nominaciju za Oskara u istoj kategoriji. Mlađe generacije ga poznaju kao doktora Votsona iz filmova o Šerloku Holmsu („Sherlock Holmes“ (2009)), „Sherlock Holmes: A game of Shadows“ (2011)), te kao papu Pija iz planetarno popularne serije „Mladi papa“ („Young Pope“).
Osim filmske karijere Džud Lou se može pohvaliti zavidnom pozorišnom karijerom. Uloge na „daskama koje život znače“ donele su mu tri nominacije za nagradu Lorens Olivije (Laurence Olivier Award), te dve nagrade Toni (Tony Awards).
Mladost i glumački počeci
Džud Lou je rođen u južnom Londonu kao drugo dete učitelja Margaret En (Margaret Anne) i Pitera Roberta Loua (Peter Robert Low). Ima stariju sestru Natašu (Natasha Low). Džud je ime dobio po knjizi Tomasa Hardija „Neznani Džud“ (Thomas Hardy „Jude the Obscure“) i pesmi „Hey Jude“ legendarnih Bitlsa (The Beatles).
Odrastao je u jugoistočnom delu Londona. Pohađao je osnovnu školu „Džon Bol“ (John Ball Primary School) i Kindbruk (Kindbrooke School), pre nego što je upisao „Alejn“ (Alleyn`s School).
Sa 15 godina pridružio se NTYM (National Youth Music Theatre). Igrao je nekoliko likova u nagrađivanoj predstavi „Prljavo dete“ („The Ragged Child“), a glavnu ulogu je prvi put dobio u predstavi „Najbrži sat u Univerzumu“ („The Fastest Clock in the Universe“). Nakon toga je prešao u pozorište Vest End (West End Theatre) gde je dobio jednu od glavnih uloga u tragikomediji „Grozni roditelji“ („Les Parents terribles“). Glumeći Majkla u ovoj predstavi, nominovan je za nagradu Lorens Olivije, za izuzetnog mladog glumca, te nagradu Ijan Čarlson (Ian Charleson Award) u istoj kategoriji. Nakon što je preimenovana u „Nesmotrenost“ („Indiscretions“), Džud Lou je zaigrao na Brodveju (Brodway), rame uz rame sa glumcima Ketlin Tarner (Kathleen Turner), Rodžerom Risom (Roger Rees) i Sintijom Nikson (Cynthia Nixon). Za ovu ulogu osvojio je nominaciju za nagrade Toni i TWA (Theatre Wordl Award).
1989. godine Džud se prvi put pojavio na televiziji, i to u filmu baziranom na knjizi „Krojač iz Gločestera“ britanske književnice Beatris Boter („The Tailor of Gloucester“, Beatrix Potter). Nakon nekoliko manjih uloga u televizijskim projektima, uključujući ulogu u TV sapunici „Porodice“ („Families“), Lou je dobio ulogu u krimi drami „Kupovina“ („Shopping“) u kojoj je glumio sa Sadi Frost, njegovom budućom suprugom. Dobio je manju ulogu u seriji „Šerlok Holms“ u produkciji TV Granada.
Karijera
Film
Godina 1997. bila je presudna za mladog glumca, jer je tada dobio ulogu u biografskom filmu o piscu Oskaru Vajldu („Wild“). Ova uloga donela mu je nagradu za najperspektivnijeg mladog glumca. Usledila je uloga u SF filmu „Gattaca“, u kome je glumio bivšu plivačku zvezdu koja je zbog bolesti morala da se povuče iz sporta. Iste godine radio je sa slavnim Klintom Istvudom (Clint Eastwood) na filmu „Ponoć u vrtu dobra i zla“ („Midnight in the Garden of Good and Evil“). Tada je dobio priliku da glumi sa već poznatim Džonom Kjuzakom (John Cusac) i Kevinom Spejsijem (Kevin Spacey).
1999. godine izašao je film „Talentovani gospodin Ripli“ („The Talented Mr. Ripley“) koja je njemu kao i Metu Dejmonu (Matt Damon), Gvinet Paltrou (Gwyneth Paltrow) i Kejt Blanšet (Cate Blanchett) donela brojne nagade. Lou je osvojio srca publike širom sveta, te BAFTA nagradu za najboljeg sporednog glumca.
2001. godine glumio je ruskog snajperistu Vasilija Zajceva u filmu „Neprijatelj pred vratima“ („Enemy at the Gates“), te naučio da igra balet kako bi što vernije dočarao svog lika u filmu „Veštačka inteligencija“ („A.I. Artificial Inteligence“). Sledeće godine je igrao plaćenog ubicu u drami „Put bez povratka“ („Road to Perdition“). 2003. godine nominovan je za Oskara za najboljeg glumca igrajući rame uz rame s Nikol Kidman (Nicole Kidman) i Rene Zelveger (Renée Zellweger) u istorijskoj drami „Hladna planina“ („Cold Mountain“).
Naredne godine snimio je šest filmova – „I ♥ Huckabees“, „Nebeski kapetan i svet sutrašnjice“ („Sky Captain and the World of Tomorrow“), „Alfi“ („Alfie“), „Bliskost“ („Closer“), „Avijatičar“ („Tha Aviator“), te „Serija nesrećnih događaja Lemonija Snikete“ („Lemony Snicket`s A Series of Unfortunate Events“).
2006. godine igrao je brata Kejt Vinslet (Kate Winslet) u romantičnoj komediji „Praznik“ („The Holiday“). Lou i Vinslet su ponovo zaigrali iste godine u trileru „Svi kraljevi ljudi“ („All the King`s Men“), a društvo im je pravio Šon Pen (Sean Penn). Iste godine u bioskope je stigao novi film Entonija Mingela (Anthony Minghella). Reč je o kriminalističkoj drami „Provala“ („Breaking & Entering“), u kojoj je glumio Vila Frensisa (Will Francis).
Iste godine uvršten je među top 10 najbogatijih holivudskih glumaca. 1. marta 2007. godine francuska vlada ga je proglasila Vitezom umetnosti, a on je te godine snimio dva filma – „Moje noći od borovnice“ („My Blueberry Nights“) i triler „Detektiv“ („Sleuth“). Te godine završeno je snimanje filma “Maštaonica doktora Parnasa” („Imaginarium of Doctor Parnassus”) u režiji Terija Gilijama. Džud Lou, Džoni Dep (Johny Depp) i Kolin Farel (Kolin Farel) tumačili su lik koga je pre njih igrao prerano preminuli Hit Ledžer (Heath Leger).
2009. godine glumio je doktora Votsona u filmu „Šerlok Holms“ („Sherlock Holmes“). Tandem Lou – Robert Dauni Džunior (Robert Downey Jr.) pokazao se veoma dobro, pa su i reakcije publike širom sveta bile takve. 2010. ponovo se vratio SF žanru i to u akcijskom filmu „Repo Men“. U istom filmu glumili su Forest Vitaker (Forest Whitaker) i Elis Braga (Alice Braga). Sledeće godine snimljen je drugi nastavak filma o Šerloku Holmsu pod nazivom „Šerlok Holms: Igra senki“ („Sherlock Holmes: A Game of Shadows“) koji je ponovio uspeh prethodnog dela. 2011. godine takođe je igrao u filmovima „Hugo“, „360“ i „Cantagion“.
Sledeće godine snimio je dva kratka filma „The Homeless Polar Bear“ i „The Boy in the Oak“. 2012. godinu obeležila je i uloga Karenjina u drami „Ana Karenjina“ („Ana Karenina“). Osim toga posudio je glas u animiranoj avanturi „Uspon Čuvara“ („Rise of the Guardians“). Godinu dana kasnije snimio je tri filma – „Conections“, „Dom Hemingvej“ („Dom Hemingway“) i „Nuspojave“ („Side Effects“).
Džud Lou nije odmarao ni tokom 2014. godine kada je snimio tri filma – „The Grand Budapest Hotel“, „Crno more“ („Black Sea“) i kratki film „Gospodin Vager“ („The Gentleman`s Wager“). Sledeće godine glumio je Bredlija Fajna (Bredley Fine) u filmu Špijun („Spy“). 2016. godine je sa Kolinom Firtom (Colin Firth) i Nikol Kidman snimio biografsku dramu „Genije“ („Genius“). Iste godine HBO (Home Box Office) počeo je da prikazuje seriju „Mladi papa“ („The Young Pope“). Džud Lou tumači Lenija Belarda (Lenny Belardo), papu Pija 13., prvog američkog papu u istoriji. Serija je doživela veliku popularnost, a Lou se ponovo istakao odličnom glumom.
2017. godine objavljen je film „Kralj Artur: Legenda o maču“ („King Arthur: Legend of the Sword“) u kome Džud Lou glumi zlog kralja Vortigerna. U maju iste godine u bioskopima se pojavila drama „National Theatre Live: Obsession“ u kojoj Lou glumi skitnicu koji se zaljubljuje u udatu ženu i poželi da joj ubije muža kako bi je imao samo za sebe.
Tokom 2018. godine na velikom platnu bi trebao da se pojavi treći nastavak filma o Šerloku Holmsu u kome će Lou ponovo glumiti Votsona, te drugi nastavak avanture „Fantastične zveri i gde ih pronaći 2“ („Fantastic Beasts and Where to Find Them 2“).
Pozorište
U maju 2009. godine se iz Amerike vratio u London kako bi glumio naslovnu ulogu u Šekspirovom „Hamletu“ u pozorištu Vest End. Predstava se igrala i u dvorcu Elsinjor (Elsinore Castle) u Danskoj od 25. do 30. avgusta 2009. godine, a u septembru 2009. godine je premeštena u Broadhurst Theatre u Njujorku. Mišljenja kritičara su bila podeljena, tako da je časopis „Dejli Mejl“ („Daily Mail“) objavio samo pozitivne komentare, dok je „Vašinton post“ („The Washinton Post“), njegovu izvedbu ocenio „razočaravajućom“. Ipak, Lou je 2010. godine nominovan za najboljeg glavnog glumca u predstavi.
Ostali projekti
Džud Lou je veliki borac za prava životinja, a 2002. godine je zajedno sa drugim poznatim ličnostima snimio reklamu u kojoj se apeluje na ljude da prestanu ubijati životinje radi krzna.
Od 2005. godine je zaštitno lice Danhila (Dunhill) za područje Azije, a 2008. godine je postao ambasador ove kompanije za čitav svet. Iste godine je postao zaštitno lice Diorovog parfema „Homme Sport“.
Dugi niz godina aktivno se bavi humanitarnim radom. Osnivač je nekoliko fondacija koje se bave pomoći deci širom sveta, te obolelima od raka i drugih bolesti.
U julu 2007. godine boravio deset dana u ratoj zoni u Avganistanu snimajući dokumentarni film povodom UN-ovog Međunarodnog dana mira. Film „Dan posle mira“ („The Day After Peace“) premijerno je prikazan na Međunarodnom festivalu u Kanu. U septembru 2008. godine prikazan je u dvorani Royal Albert (Royal Albert Hall).
Tokom 2011. godine pridružio se velikim protestima protiv Aleksandra Lukašenka, predsednika Belorusije.
Filmografija
Film:
- 1992. The Crane
- 1994. Kupovina
- 1996. I Love You, I Love You Not
- 1997. Bent
- 1997. Vajld
- 1997. Gattaca
- 1997. Ponoć u bašti dobra i zla
- 1998. Music from Another Room
- 1998. Final Cut
- 1998. Mudrost krokodila
- 1999. Existenz
- 1999. Tube Tales
- 1999. Prisustvo duha
- 1999. Talentovani gospodin Ripli
- 2000. Ljubav, Ponos i Poslušnost
- 2000. Srećni Mekgi
- 2001. Neprijatelj pred vratima
- 2002. Put bez povratka
- 2003. Hladna Planina
- 2004. I Heart Huckabees
- 2004. Alfi
- 2004. Bliskost
- 2004. Avijatičar
- 2004. Nebeski kapetan i svet sutrašnjice
- 2004. Serija nesrećnih događaja Lemonija Snikete
- 2006. Svi kraljevi ljudi
- 2006. Provala
- 2006. Praznici
- 2007. Moje noći borovnice
- 2007. Detektiv
- 2009. Bes
- 2009. Maštaonica doktora Parnasus
- 2009. Šerlok Holms
- 2010. Repo Men
- 2011. Contagion
- 2011. Hugo
- 2011. Šerlok Holms: Igra senki
- 2012. 360
- 2012. Ana Karenjina
- 2012. Uspon Čuvara
- 2013. Nuspojave
- 2013. Dom Hemingvej
- 2014. Grand Budapest Hotel
- 2014. Crno more
- 2015. Špijun
- 2016. Genije
- 2017. Kralj Artur: Legenda o maču
Televizija:
- 1989. Krojač iz Gločestera
- 1990. Porodice
- 1991. Knjiga slučaja Šerloka Holmsa
- 1993. Maršal
- 2004–2010. Saturday Night Live
- 2015. Toast of London
- 2016. Mladi papa
- 2017. Neo Yokio
Pozorište:
- 1987. Bodywork
- 1988. Prljava deca
- 1988. Mali pacovi
- 1989. Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
- 1989. The Caucasian Chalk Circle
- 1990. Captain Stirrick
- 1992. Najbrži sat u Univerzumu
- 1992. Pygmalion
- 1993. Snežna orhideja
- 1993. Živi kao svinja
- 1993. Smrt trgovca
- 1994. Les Parents terribles
- 1995. Indiscretions
- 1995. Ion
- 1999. ‘Tis Pity She’s a Whore
- 2002. Doktor Faust
- 2006. Beckett at Reading
- 2009. Hamlet
- 2011. Anna Christie
- 2013–2014. Henri V
- 2015. The Vote
- 2015. Letters Live
- 2017. Opsesija
Osvojene nominacije i nagrade
Film:
1999. nominovan za Oskara za najboljeg sporednog glumca
1999. nominovan za Zlatni globus za najboljeg sporednog glumca
1999. osvojio BAFTA nagradu za najboljeg sporednog glumca
2001. godine nominovan za Zlatni globus za najboljeg sporednog glumca
2003. godine nominovan za Oskara za najboljeg glumca
2003. godine nominovan za Zlatni globus za najboljeg glumca
2003. godine nominovan za BAFTA nagradu za najboljeg glavnog glumca
2003. godine nominovan za MTV nagradu za najboljeg izvođača
2004. godine osvojio nagradu „muška zvezda nagrade“ (ShoWest Award)
2005. godine nominovan za omiljenog glavnog glumca (People`s Choice Award)
2007. godine osvojio nagradu Cezar (César Awards)
2010. godine osvojio glavnu nagradu na Međunarodnom Filmskom vestivalu Karlovi Vari
Pozorište:
1994. godine nominovan za nagradu Lorens Olivije za najboljeg mladog glumca
1994. godine osvojio treću nagradu na festivalu Ijan Čarlson (Ian Charleson Award)
1995. godine nominovan za nagradu Toni za najboljeg glavnog glumca
1995. godine osvojio Theatre World Award
2010. nominovan za nagradu Toni za najboljeg glavnog glumca
2010. godine nominovan za nagradu Lorens Olivije za najboljeg glavnog glumca
2010. godine osvojio nagradu za najbolje izvođenje Šekspira (Critics Circle Theatre Award)
2010. godine osvojio nagrad za najboljeg glavnog glumca (South Bank Show Award)
2010. osvojio nagradu za najboljeg glavnog glumca (Whatsonstage.com Award)
2010. godine osvojio nagradu za najboljeg glumca (Falstaff Award)
2010. godine nominova za najboljeg glavnog glumca (Outer Critics Circle Award)
2010. godine nominovan za najbolju izvedbu (Drama League Award)
2012. godine nominovan za Lorens Olivije za najboljeg glavnog glumca
2012. godine nominovan za najboljeg glavnog glumca (Whatsonstage.com Award)
Privatni život
Džud Lou je rođen 1972. godine u Londonu. Ipak, veliki deo života proveo je snimajući filmove širom sveta. Njegovi roditelji vode školu glume u Francuskoj, dok njegova sestra Nataša, takođe umetnica živi u Londonu.
Snimajući film „Šoping“ Džud je upoznao Sedi Frost (Sadie Frost). Venčali su se 2. septembra 1997. godine, a razveli 29. oktobra 2003. godine. Imaju troje dece, dva sina i ćerku.
Dok je snimao film „Alfi“ upoznao je glumicu Sijenu Miler (Sienna Miller) i vrlo brzo su postali par. Verili su se na Božić 2004. godine. Već u novembru 2006. raskinuli su veridbu zbog Džudove afere s dadiljom. U julu 2009. godine objavio je da će četvrti put postati otac. Njegova tadašnja devojka, američka manekenka Samanta Burk (Samantha Burke) je u septembru 2009. godine rodila ćerku. U decembru 2009. godine mediji su objavili vest da su se Lou i Sijena Miler pomirili nakon što su zajedno glumili u predstavi na Brodveju. Zajedno sa njegovom decom su proveli Božić na Barbadosu, ali su se već u februaru 2011. ponovo razišli. U oktobru 2014. godine glumac je objavio da čeka peto dete, ovaj put majka je Ketrin Harding (Catherine Harding) koja već u momentu rođenja devojčice nije više bila Džudova devojka.