Kratke informacije
Ime i prezime | Nebojša Dugalić |
Datum rođenja | 17. maj 1970. |
Mesto rođenja | Kraljevo |
Država | Srbija |
Prebivalište | Beograd |
Zanimanje | Glumac |
Biografija
Nebojša Dugalić je srpski pozorišni, filmski i televizijski glumac i reditelj, te redovni profesor na Fakultetu savremenih umetnosti (FSU). Rođen je 17. maja 1970. godine u Kraljevu. Dugalić i njegova supruga Dragana imaju petoro dece. Živi i radi u Beogradu.
Prve glumačke korake napravio je u Amaterskom pozorištu Kraljevo, a tokom studija glume na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) počeo je da sarađuje sa brojnim beogradskim pozorištima, od Beogradskog dramskog pozorišta (BDP), Ateljea 212, Bitef teatra, Zvezdara teatra, Madlenijanuma i drugih.
Dugalić je odigrao na stotine predstava i za svoj rad dobio brojne nagrade. Prvak je drame Narodnog pozorišta u Beogradu, a i sam je režirao nekoliko vrlo uspešnih predstava.
Utelovio je različite likove na filmu i televiziji, a veliku popularnost su mu donele uloge u serijama „Žigosani u reketu“, „Državni službenik“ i drugima.
Bio je profesor glume na Akademiji umetnosti u Beogradu, a od 2017. godine je redovni profesor na Fakultetu savremenih umetnosti. Član je Udruženja dramskih umetnika Srbije.
Detinjstvo i obrazovanje
Nebojša Dugalić je rođen 1970. godine u Kraljevu. U rodnom gradu je završio osnovnu i srednju školu. Kako je jednom prilikom priznao, umetnost ga je oduvek zanimala, a radeći u Amaterskom pozorištu u Kraljevu poželeo je da gluma bude njegov poziv.
Zato je po završetku osnovne škole upisao Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. U klasi profesora Vladimira Jevtovića, pored Nebojše su bili i Dragan Mićanović, Tamara Vučković, Ivana Mihić, Dubravka Mijatović, Uliks Fehmiju i drugi.
Priznao je da prva godina nije prošla „glatko“, jer mu nisu odgovarali časovi na kojima je morao da bude potpuno otvoren i da pokazuje vlastitu ličnost. Međutim, to ga nije sprečilo da se izdvoji, te da kasnije postane jedan od najperspektivnijih mladih glumaca.
View this post on Instagram
Tokom studija počeo je da glumi u pozorištu, na filmu i televiziji. Diplomirao je 1994. godine.
Pozorišna karijera
Nebojša Dugalić je prve glumačke korake napravio u Amaterskom pozorištu Kraljevo gde je krajem marta 1986. godine učestvovao u realizaciji predstave „Običan čovek“ u režiji Dragana Markovića Varga.
Od momenta kada je postao student Fakulteta dramskih umetnosti počeo je da igra predstave u raznim beogradskim pozorištima. Mogla ga je gledati publika Beogradskog dramskog pozorišta, Ateljea 212, Bitef teatra, Zvezdara teatra, Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Madlenijanuma i drugih. Dugalić je sada prvak drame Narodnog pozorišta u Beogradu.
Kao student glume igrao je u predstavama „Tajna veza“, „Balkon“ i „Majka hrabrost“ u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP) i Domu omladine Beograda.
Reditelj Zoran Ratković poverio mu je ulogu Džona u komadu „Očevi i oci“ koja je premijerno izveden 5. juna 1992. godine u „Ateljeu 212“. U istom pozorištu je tumačio Šaflara u predstavi „Kneginja iz Foli Beržera“.
Usledile su uloge u predstavama „Sedmorica protiv tebe“, „Prosjačka opera“ i „Maska“. U drami „Maska“ Miloša Crnjanskog tumačio je Ćeazarea, a u Šekspirovoj „Ukroćenoj goropadi“ Grumia. Upravo mu je Grumio doneo nagradu „Ošišani jež“ za najboljeg mladog glumca na Festivalu Dani komedije u Jagodini.
Na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu igrao je predstave „Život je san“, „Idiot“ i „Govorna mana“, dok je u Zvezdara teatru tumačio Marka u predstavi „Nek ide život“.
Dugalić je u Kruševačkom pozorištu igrao Karađoza u „Prokletoj avliji“, a u BDP-u je tumačio Arama Tomasijana u predstavi „Zver na mesecu“. Uloga Karađoza mu je donela Sterijinu nagradu, nagradu „Zoran Radmilović“, nagradu Novosadskog otvorenog univerziteta, nagradu publike Sterijinog pozorja, povelju „Milivoje Živanović“ i druge.
Reditelj Boro Drašković mu je poverio ulogu Džemija u predstavi „Dugo putovanje u noć“, dok je sa Nebojšom Bradićem i Jugom Radivojevićem sarađivao na predstavama „Mala trilogija smrti“ i „Laža i paralaža“.
Bio je El Greko u „Burleski o Grku“, Đorđe Đorđević u „Tako je moralo biti“, a Stranac u Ibsenovoj „Gospi od mora“. Usledila je vrlo uspešna predstava „Putujuće pozorište Šopalović“ koju je sam režirao i premijerno predstavio publici u Kraljevačkom pozorištu 10. marta 2009. godine. U istom je teatru radio predstavu „Priča o Svetom Savi“ iz 2011. godine.
Sa Jugom Radivojevićem je 2011. godine sarađivao na predstavi „Producenti“, a potom je igrao Hadži Zamfira u „Zoni Zamfirovoj“ Kokana Mladenovića u Pozorištu na Terazijama.
Narodno pozorište u Beogradu je 1. oktobra 2013. godine publici premijerno predstavilo komad „Dama s kamelijama“ u kome je Dugalić tumačio lik Žorža Duvala. Naslovnu ulogu je odigrao u predstavi „Milanković“ u „Madlenijanumu“.
Goran Šušljik mu je poverio ulogu Roberta u predstavi „Izdaja“, a potom je igrao Žana Valžana u Bradićevoj verziji Igoovih „Jadnika“.
U novembru 2016. godine je igrao Janka u predstavi „Gozba“ u režiji Veljka Mićunovića, a potom su usledile tri veoma značajne predstave u Narodnom pozorištu u Beogradu. Glumio je Kralja Edvarda IV u Šekspirovom „Ričardu trećem“ u režiji Snežane Trišić. Premijera je održana 24. aprila 2017. godine.
Polovinom januara 2018. godine prvi put je pred publikom Narodnog pozorišta utelovio Proku Purića u „Ožalošćenoj porodici“, a nakon toga je uspešno glumio Efendi Mitu u „Nečistoj krvi“.
Od kraja februara 2020. godine publika „Teatra Vuk“ ga može videti u ulozi Alberta Ajnštajna u predstavi „Ajnštajnova izdaja“ koju je režirala Andrea Ada Lazić, po scenariju Erika Emanuela Šmita.
Televizijska i filmska karijera
Jednu od prvih televizijski uloga Nebojša Dugalić je ostvario u seriji „Teatar u Srba“ iz 1992. godine. Odigrao je manju ulogu u filmu „Tito i ja“, kao i seriji „Broz i ja“. Tumačio je vojnika u drami Bore Draškovića pod nazivom „Vukovar, jedna priča“.
Dugalić je u dramskoj seriji „Kraj dinastije Obrenović“ koja je emitovana tokom 1995. godine igrao Antonija Antića.
Tokom 1997. godine glumio je u seriji Miloša Radovića „Gore dole“, a rediteljka Gordana Boškov poverila mu je lik Nikole Patića u njenoj drami „Vraćanje“.
Usledila je saradnja sa rediteljem Slobodanom Radovićem i scenaristkinjom Jelicom Zupanc na TV drami „Nedovršena simfonija“, koja je premijerno prikazana 1998. godine na Televiziji Beograd.
Sa Danicom Maksimović, Nebojšom Ljubišićem, Goranom Sultanovićem i drugima 1999. godine snimio je televizijsku dramu „Proleće u Limasolu“ u režiji Save Mrmka. Dve godine kasnije je sa Mirjanom Karanović snimio kratki film „Netaknuti suncem“ koji je napisao i režirao Andro Martinović.
Utelovio je Gaju Pantelića u dokumentarno-igranoj seriji „Tragom Karađorđa“ koju je Radio Televizija Srbije (RTS) premijerno emitovala tokom 2004. godine. Iste godine je glumio u seriji „Smešne i druge priče“.
Nebojša Dugalić je tumačio Andreasa Sama u srpsko-mađarskom filmu „Peščanik“, dok je u TV drami „Zver na mesecu“ utelovio Arama Tomasijana.
Utelovio je Jovana Boškovića u biografskoj televizijskoj drami „Zaboravljeni umovi Srbije“ koja je emitovana od marta do aprila 2007. godine na Televiziji Beograd. Reditelj Srđan Karanović poverio mu je jednu od glavnih uloga u drami „Besa“. Film je premijerno prikazan u Sloveniji, a bio je i srpski kandidat za nagradu Oskar za 2010. godinu.
Usledilo je nekoliko uloga u televizijskim serijama. Igrao je Dobrivoja Anđelkovića u dramskoj seriji „Greh njene majke“, profesora Marka Arsića u tinejdžerskoj seriji „Priđi bliže“, te doktora Baruha u seriji „Miris kiše na Balkanu“.
Zdravko Šotra mu je poverio ulogu Jovana Jovanovića Zmaja u seriji „Šešir profesora Koste Vujića“, dok je s rediteljem Markom Dabićem sarađivao na kratkom istorijskom filmu „Vrata Srbije: Mojsijska Sveta gora“ iz 2013. godine.
U dramskoj seriji Miroslava Lekića „Jagodići: Oproštajni valcer“ tumačio je Miroljuba, dok je u filmu „Bićemo prvaci sveta“ utelovio akademika Vladimira Dedijera.
Dugalić je narator filma „Ime: Dobrica, prezime: nepoznato“ u kome su glavne uloge tumačili Slavko Štimac, Hana Selimović, Mirjana Joković i drugi. Film je premijerno prikazan u avgustu 2016. godine na Filmskom festivalu u Montrealu.
Sa Goranom Bogdanom, Ninom Janković, Nikolom Rakočevićem i drugima je 2016. godine snimio televizijsku seriju „Vere i zavere“, a potom je utelovio pisca Simu Matavulja u filmu i seriji „Santa Maria della Salute“. Tumačio je armijskog generala Petra Živkovića u seriji „Senke nad Balkanom“, a Nikolu Pašića u dramskoj seriji „Koreni“.
Dugalić je 2018. godine sa grupom mladih glumaca igrao u televizijskoj seriji „Jutro će promeniti sve“ u režiji Gorana Stankovića, Vladimira Tagića i Milice Tomović. Tumačio je glavnu ulogu u seriji „Žigosani u reketu“, te jednu od sporednih uloga u seriji „Besa“.
Usledio je film „Bela vrana“ i serija „Pet“, a tokom 2019. godine Dugalić je oduševio televizijsku publikom ulogom Milojevića, direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u hit seriji „Državni službenik“.
Tokom 2021. godine očekuju se premijere još nekoliko projekata u kojima Dugalić tumači značajne uloge. Reč je o filmovima „Strahinja“, „Branilac“ i „Budi Bog s nama“, te seriji „Vreme zla“, nastaloj po motivima istoimenog romana Dobrice Ćosića.
Akademska karijera i rediteljska ostvarenja
Nebojša Dugalić je od 2001. do 2016. godine bio profesor glume na Akademiji umetnosti u Beogradu, a 2017. godine izabran je u zvanje redovnog profesora na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu.
Pored glume i rada sa budućim glumcima, bavi se i režijom. U dosadašnjoj karijeri režirao je, između ostalih, predstave „Višnjik“, „Osvrni se u gnevu“, „Siroti mali hrčki“, „Policajci“, „Sluškinje“, „Omerpaša Latas“, „Putujuće pozorište Šopalović“, „Paviljon broj 6“, „Stari dani“, „Ženski razgovori“ i druge.
Privatni život
Nebojša Dugalić je rođen 1970. godine u Kraljevu. Nakon što je završio osnovnu i srednju školu u rodnom gradu, diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. U braku je sa bivšom glumicom Draganom Dugalić sa kojom ima petoro dece.
View this post on Instagram
Bračni par Dugalić važi za jedan od najskladnijih na domaćoj javnoj sceni, a glumac za medije uvek otvoreno govori o izazovima sa kojima se suočava čovek u modernom društvu. Ipak, svoju privatnost drži dalje od očiju javnosti, pa mediji uglavnom izveštavaju o njegovim profesionalnim uspesima.
Filmografija
Filmovi i serije
- 1992. Teatar u Srba
- 1992. Tito i ja
- 1993. Broz i ja
- 1994. Vukovar, jedna priča
- 1995. Kraj dinastije Obrenović
- 1997. Gore dole
- 1997. Vraćanje
- 1998. Nedovršena simfonija
- 1999. Proleće u Limasolu
- 2002. Netaknuti suncem
- 2004. Tragom Karađorđa
- 2004. Smešne i druge priče
- 2007. Peščanik
- 2008. Zver na mesecu
- 2007 – 2008. Zaboravljeni umovi Srbije
- 2009. Besa
- 2002 -2015. Vršačka pozorišna jesen
- 2010. Greh njene majke
- 2010. Priđi bliže
- 2011. Miris kiše na balkanu
- 2013. Šešir profesora Koste Vujića (serija)
- 2013. Vrata Srbije: Mojsinjska Sveta gora
- 2014 – 2015. Jagodići: Oproštajni valcer
- 2015. Bićemo prvaci sveta
- 2016. Ime: Dobrica, prezime: nepoznato
- 2016. Vere i zavere
- 2016. Santa Maria della Salute
- 2017. Santa Maria della Salute (serija)
- 2017 – 2019. Senke nad Balkanom
- 2018. Koreni
- 2018. Jutro će promeniti sve
- 2018 – 2021. Žigosani u reketu
- 2018 – 2019. Besa
- 2018 – 2019. Narodno pozorište u 10 činova
- 2019. Bela vrana
- 2019. Pet
- 2019. Moja generacija
- 2019 – 2020. Državni službenik
- 2021. Strahinja
- 2021. Vreme zla
- 2021. Branilac
- 2022. Budi Bog s nama
Predstave: „Običan čovek“, „Tajna veza“, „Balkon“, „Majka hrabrost“, „Očevi i oci“, „Kneginja iz Foli Beržera“, „Sedmorica protiv tebe“, „Prosjačka opera“, „Maska“, „Ukroćena goropad“, „Život je san“, „Idiot“, „Govorna mana“, „Nek ide život“, „Vladika Nikolaj – Oslobođenje“, „Prokleta avlija“, „Zlatno runo“, „Zver na mesecu“, „Dugo putovanje u noć“, „Mala trilogija smrti“, „Laža i paralaža“, „Burleska o Grku“, „Tako je moralo biti“, „Gospa od mora“, „Putujuće pozorište Šopalović“, „Miholjsko ljeto“, „Priča o Svetom Savi“, „Producenti“, „Zona Zamfirova“, „Dama s kamelijama“, „Milanković“, „Izdaja“, „Jadnici“, „Gozba“, „Ričard treći“, „Ožalošćena porodica“, „Nečista krv“, „Ajnštajnova izdaja“ i druge.
Režirao je predstave: „Višnjik“, „Osvrni se u gnevu“, „Siroti mali hrčki“, „Policajci“, „Sluškinje“, „Omerpaša Latas“, „Putujuće pozorište Šopalović“, „Paviljon broj 6“, „Stari dani“, „Ženski razgovori“ i druge.
Nagrade i priznanja
- 2006. Zlatni vitez na Međunarodnom festivalu „Zlatni vitez“ u Moskvi za predstavu „Zlatno runo“ Borislava Pekića
- 2012. Zlatni vitez na Međunarodnom festivalu „Zlatni vitez“ u Moskvi za monodramu „Reč je o svečoveku“
- 2013. Sterijina nagrada za glumačko ostvarenje za ulogu Hadži Zamfira u mjuziklu „Zona Zamfirova“
- 2013. Nagrada Grada Beograda za pozorišno stvaralaštvo za 2013. godinu za ulogu Roberta u predstavi „Izdaja“
- 2013/14. Godišnja nagrada Jugoslovenskog dramskog pozorišta za izuzetan doprinos visokim standardima poslovanja te kuće za ulogu Roberta u predstavi „Izdaja“.
- 2013/14. Nagrada Narodnog pozorišta za najbolje individualno premijerno umetničko ostvarenje za sezonu 2013/2014 za ulogu Ćope u predstavi „Kod Večite slavine“
- 2013/14. Godišnja glumačka nagrada Udruženja dramskih umetnika Srbije – „Miloš Žutić“, za najbolje glumačko ostvarenje premijerno izvedeno u profesionalnim pozorištima od 30. juna 2013. do 30. juna 2014.
- 2017. Nagrada za životno delo „Izvanredni Zlatni beočug“
- 2017/18. Javna Pohvala za rezultate u radu od izuzetnog i posebnog značaja za uspešnu aktivnost Narodnog pozorišta u Beogradu za sezonu 2017/2018
- 2019. Pečat Narodnog pozorišta koji se po odluci upravnice dodeljuje povodom posebnog doprinosa životu i radu Narodnog pozorišta
- 2019. godine dobio priznanje „Vitez Srbije“
- Dobitnik je dva „Zlatna viteza“, dva „Srebrna viteza“, četiri „Zoranova brka“, tri „Sterijine nagrade“, te nagrade „Zoran Radmilović“ i mnogih drugih priznanja.
Nebojša Dugalić na društvenim mrežama
Nebojša @ Facebook | |
Nebojša @ Instagram | |
Nebojša @ Twitter | |
IMDB | Nebojša @ IMDb |